Retrospektyvinis vertinimas: 3 atvejai, kai jis būtinas

Retrospektyvinis vertinimas: 3 atvejai, kai jis būtinas

Retrospektyvinis turto vertinimas yra toks vertinimas kai nustatoma nekilnojamojo turto rinkos vertė praeities datai. Ši vertė nėra vidutinė nekilnojamojo turto rinkos vertė paskaičiuota VĮ Registrų centro, o reali turto vertė praeityje.

3 atvejai, kai retrospektyvinis vertinimas yra būtinas:

 1. Paveldėto nekilnojamojo turto pardavimas

Paveldėtas nekilnojamas turtas atneša ne tik papildomas pajamas, tačiau ir mokestinę prievolę. Paveldėtas turtas gali būti apmokestinamas du kartus:

 • Paveldimo turto mokesčiu. Jis taikomas tais atvejais, kai turtas paveldimas iš antros eilės giminaičių ir kitų asmenų, išskyrus pirmos eilės giminaičius.
 • Gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) po turto pardavimo. Šio mokesčio 15 proc. tarifu apmokestinamas gautas pelnas po paveldėto turto pardavimo. Mokestis taikomas tuo atveju, jei turtą norite parduoti neišlaikę nuosavybės teise ilgiau nei 10 metų, ten nedeklaravę gyvenamosios vietos ilgiau nei 2 metus arba esate deklaravę trumpiau nei 2 metus, tačiau neplanuojate per kalendorinius metus įsigyti kitą turtą ir ten deklaruoti gyvenamąją vietą.

Retrospektyvinis nekilnojamojo turto vertinimas bus reikalingas antruoju atveju, kai norite parduoti arba jau pardavėte iš pirmos eilės giminaičių paveldėtą turtą, tačiau paveldėjimo priėmimo metu nedarėte turto vertinimo. Tokiu atveju į paveldėjimo teisės liudijimą buvo įrašytą VĮ Registrų centro apskaičiuota vidutinė rinkos kaina. Ji gali ženkliai skirtis nuo realios pardavimo kainos. Tad ir apmokestinamas pelnas tokiu atveju bus gerokai didesnis. Tam, kad sumažinti gaunamą pelną, būtina atlikti retrospektyvinį turto vertinimą tais pačiais kalendoriniais metai, kuriais turtas yra parduodamas. Retrospektyvinis turto vertinimas bus daromas paveldėjimo datai, o jo tikslas – nustatyti realia turto rinkos kainą, buvusią paveldėjimo priėmimo metu.

Šio vertinimo ataskaitą kartu su paveldėto turto pirkimo – pardavimo sutartimi bei paveldėjimo teisės liudijimu reikia pateikti Valstybinei mokesčiu inspekcijai (VMI) deklaruojant pajamas gautas iš nekilnojamojo turto pardavimo.

Ši įstatymų išimtis taikoma tik paveldėjus nekilnojamą turtą iš pirmos eilės giminaičių.

 1. Dovanoto turto pardavimas

Dovanoto turto pardavimas taip pat atneš ne tik pajamas, bet ir mokesčius po pardavimo. Dovanotas turtas taip pat gali būti apmokestinamas net keletą kartų:

 • Gyventojų pajamų (GPM) mokesčiu priimant turtą dovanų, kai dovanotojas nėra jūsų pirmos eilės giminaitis.
 • Gyventojų pajamų mokesčiu pelną, gautą pardavus dovanotą turtą. Pelnas apskaičiuojamas iš turto pirkimo – pardavimo sutartyje nurodytos kainos atėmus dovanojimo sutartyje nurodytą kainą.

Retrospektyvinis vertinimas gali jums padėti antruoju atveju, jei turtą gavote dovanų iš pirmos eilės giminaičių, o dovanojimo sutartyje buvo įrašyta VĮ Registrų centro nustatyta vidutinė rinkos kaina. Atliekant retrospektyvinį turto vertinimą bus nustatyta reali rinkos kaina dovanojimo datai.

Retrospektyvinis vertinimas nėra galimas:

 • Kai turtas gautas dovanų iš antros eilė giminaičių arba juridinio asmens.
 • Kai turtas gautas dovanų iš pirmo eilės giminaičių, tačiau į dovanojimo sutartį įrašyta ne VĮ Registrų centro nustatyta vidutinė rinkos kaina, o jūsų pačių nusistatyta kaina.

Šio vertinimo ataskaitą kartu su dovanoto turto pirkimo – pardavimo sutartimi bei dovanojimo sutartimi reikia pateikti Valstybinei mokesčiu inspekcijai (VMI) deklaruojant pajamas gautas iš nekilnojamojo turto pardavimo.

 1. Teisminis ginčas

Retrospektyvinis vertinimas jums bus reikalingas ir esant teisminiam ginčui, kai siekiama įrodyti praeityje buvusią realią turto kainą. Vertinimo ataskaita pateikta teismui yra juridinę galią turintis dokumentas bei įrodymas.

Kiek laiko galioja retrospektyvinis vertinimas?

Retrospektyvinis turto vertinimas galiojimo laiko neturi. Jį atliekant buvo nustatyta turto kaina buvusi praeityje (dovanojimo ar paveldėjimo priėmimo metu).

Kokia vertinimo kaina?

Retrospektyvinio nekilnojamojo, kilnojamojo ar verslo vertinimo darbų kaina yra individuali. Ji priklauso nuo objekto sudėtingumo, nuo datos, kuriai reikalinga nustatyti kainą. Kuo senesnei datai reikia įvertinti turtą ar verslą, tuo darbų kaina būna didesnė. Rekomenduojama ilgai nedelsti ir šią paslaugą užsisakyti kuo mažiau laiko praėjus nuo paveldėjimo ar dovanojimo priėmimo.

Kokie dokumentai reikalingi atliekant minėtą vertinimą?

Dokumentai reikalingi buto retrospektyviniam vertinimui:

 • Buto kadastrinių matavimų byla;
 • Buto dovanojimo sutartis arba paveldėjimo teisės liudijimas;
 • Žemė sklypo planas (jei butui priklauso žemės sklypas ar jo dalis);
 • Buto priklausinių kadastrinių matavimų bylos.

Dokumentai reikalingi gyvenamojo namo retrospektyviniam vertinimui:

 • Namo kadastrinių matavimų byla;
 • Gyvenamojo namo dovanojimo sutartis arba paveldėjimo teisės liudijimas;
 • Žemės sklypo planas;
 • Namo priklausinių kadastrinių matavimų byla.

Dokumentai reikalingi žemės sklypo retrospektyviniam vertinimui:

 • Žemės sklypo dovanojimo sutartis arba paveldėjimo teisės liudijimas;
 • Žemės sklypo planas.

Ieškote nekilnojamojo turto brokerio turto pardavimui Vilniuje?

Užpildykite žemiau esančią užklausos formą ir sužinokite sąlygas!

Paveldėto NT pardavimas Nekilnojamo turto dokumentai NT pardavimas
Parsisiųsti nekilnojamojo turto pardavimo planą
Asta Samulionytė
Asta Samulionytė

Esu profesionali nekilnojamojo turto (NT) brokerė, įmonės „NT pardavimų sprendimai“ įkūrėja bei šio tinklaraščio autorė. Šioje srityje dirbu nuo 2016 metų. Per netrumpą darbo patirtį sudariau daugybę sėkmingų NT sandorių, kurių vertė jau viršijo keliasdešimt milijonų eurų. Dirbdami su manimi gausite aukštos kokybės paslaugas bei profesionaliai užbaigtą sandorį. Žemės sklypų bei miškų pardavimas visoje Lietuvoje. Gyvenamojo ir komercinio turto pardavimas Vilniuje ir Panevėžyje.

Užklausos forma dėl nekilnojamojo turto pardavimo:

 • konsultacija nemokama ir niekuo neįpareigojanti.
Kiti mano straipsniai:

Nekilnojamo turto pardavimas neišlaikius 10 metų: seime skinasi kelią 5 metų terminas

Seime jau antrą kartą per pastaruosius metus siūloma nuo 10 iki 5 metų sutrumpinti nekilnojamo turto išlaikymo terminą, kad gautas pelnas po turto pardavimo nebūtų apmokestintas gyventojų pajamų mokesčiu.

Preliminarioji pirkimo – pardavimo sutartis

Preliminarioji pirkimo - pardavimo sutartis - bene vienas svarbiausių dokumentų raštu apibrėžiančių nekilnojamojo turto pardavėjo ir pirkėjo susitarimą. Šioje sutartyje svarbu numatyti visas susitarimo detales ir nepalikti vietos interpretacijoms. Kviečiu skaityti plačiau apie tai, kaip gi nesuklysti rengiant šią sutartį ir sėkmingai užbaigti NT sandorį.

Paveldėto turto pardavimas ir mokesčiai [2024]

Paveldėto turto pardavimas ir mokesčiai - nerimą keliantis procesas, kai labai svarbu nesuklysti. Žinoma, paveldėto turto pardavimas susijęs ne tik su pajamomis, bet ir su tam tikrais mokesčiais: paveldimo turto mokesčiu bei gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) po turto pardavimo. Panagrinėkime šią temą plačiau.

6.5 ha miškų ūkio sklypas Pasartės k., Zarasų r.

35 000 €

6.5 ha

8.29 ha ploto žemės ūkio sklypai Mielagėnų k., Ignalinos r.

25 000 €

8.29 ha

34.58 ha ploto žemės ūkio paskirties sklypai Rokiškio r.

225 000 €

3 kamb., 34.58 ha

2 kamb. butas Rugių g., Vilniuje

79 000 €

2 kamb., 37.24 kv. m.

Namų valdos sklypas su A+ klasės namo projektu Dembavoje, Panevėžio r.

95 000 €

10.18 a

1 kamb. butas, Klaipėdos g. 106, Panevėžys

40 000 €

1 kamb., 30 kv. m.

1.2 ha sklypas netoli Galuonų ežero, Molėtų r.

5 000 €

1.2 ha

Parduodamas privatus Gilynės ežeras su 1 ha sklypu Zarasų r.

39 000 €

5.25 ha

Rodyti daugiau

Remiantis 81 atsiliepimu

Aušra Lapienė
Aušra Lapienė

2023-12-28

Google

Gerai organizuotas darbas, profesionalus ir malonus bendravimas.

Modestas Mon
Modestas Mon

2023-11-15

Google

Kreipiausi i Asta konsultacijos.Tikra savo srities profesionalė!!! Viska paaiškino PROFESIONALIAI, AIŠKIAI, MANDAGIAI. DĖKOJU Astai!!!!

Rolandas Dauksas
Rolandas Dauksas

2023-11-05

Google

Ačiū Astai Mūsų bendradarbiavimas buvo ne tik produktyvus, bet ir žmogiškai malonus. Nuo pat pradžių buvo jaučiamas darbo supratimas ir profesionalumas, tai pat aukščiausio lygio komunikacija. Gerų jums sandorių ir klientų! O klientams tik lieka džiaugtis sudarius sutartį su Asta, nes bus viskas OK. Su pagarba, Rolandas D.

Marius Alchimavičius
Marius Alchimavičius

2023-10-27

Google

Malonus bendravimas, profesionali pagalba.

Iona van der Waal
Iona van der Waal

2023-10-16

Google

Trumpai aprasant: profesionalumas, malonus bendravimas, detalus pardavimo/pirkimo aprasymas, eigos paaiskinimas. Sandorio organizavimas su issamia infomacija kas ir kada vyksta. Labai dekinga Astai uz paprasta, bet aiskia sandorio eiga. labai profesionali bei maloni NT brokere, kuria rekomenduoju 100% Pagarbiai, Ilona Kopenhaga

Edvardas Cereska
Edvardas Cereska

2023-10-04

Google

Už nuoširdų ir dalykišką bendravimą, pirkimo-pardavimo klausimais, Jums gerb., Asta, tariu didelį ačiū! Rekomenduoju 100 procentų!

Rasa Visockaite
Rasa Visockaite

2023-08-02

Google

Puiki specialistė, labai operatyvi, puikiai atliko savo darbą, nuoširdžiai bendraujanti, dėmesinga, puikiai suteiktos paslaugos, rekomenduoju tikrai nepasigailėsite.

Vaida Zakarauskiene
Vaida Zakarauskiene

2023-07-02

Google

Ieškojome pirkti buta. Ir arsirado visai netikėtai. Su brokerės Astos Samulionytės pagalba ji nusipirkome. Ačiū Jums už kantrybe ir laika. Labai šilta ir draugiška, žinanti savo darba brokerė. Rekomenduojame 100% ❤️

Airidas J.
Airidas J.

2023-06-09

Google

Esame labai dėkingi Astai, kuri smarkiai pagelbėjo mums įsigyjant būstą bei padėjo mums sėkmingai naviguoti tarp visų iškilusių klausimų, iššūkių bei sunkumų. Ji konkreti, atsidavusi savo darbui bei nuoširdžiai ieško visoms pusėms geriausių sprendimų, net jeigu tai jai nėra "privaloma".

Vilma Romančikienė
Vilma Romančikienė

2023-06-06

Google

Didelis Ačiū Astai už konsultacijas!!! Profesionali brokerė, džiaugiuosi jog kreipiausi būtent i Asta. Rekomenduoju tikrai puiki brokerė!

Skambinti
Siųsti užklausą