Retrospektyvinis vertinimas: 3 atvejai, kai jis būtinas

Retrospektyvinis vertinimas: 3 atvejai, kai jis būtinas

 

Retrospektyvinis turto (verslo) vertinimas yra toks vertinimas kai nustatoma nekilnojamojo turto rinkos vertė praeities datai. Ši vertė nėra vidutinė nekilnojamojo turto rinkos vertė paskaičiuota VĮ Registrų centro, o reali turto vertė praeityje.

 

3 atvejai, kai retrospektyvinis vertinimas yra būtinas:

  1. Paveldėto nekilnojamojo turto pardavimas

Paveldėtas nekilnojamas turtas atneša ne tik papildomas pajamas, tačiau ir mokestinę prievolę. Paveldėtas turtas gali būti apmokestinamas du kartus:

  • Paveldimo turto mokesčiu. Jis taikomas tais atvejais, kai turtas paveldimas iš antros eilės giminaičių ir kitų asmenų, išskyrus pirmos eilės giminaičius.
  • Gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) po turto pardavimo. Šio mokesčio 15 proc. tarifu apmokestinamas gautas pelnas po paveldėto turto pardavimo. Šis mokestis taikomas tuo atveju, jei turtą norite parduoti neišlaikę nuosavybės teise ilgiau nei 10 metų, ten nedeklaravę gyvenamosios vietos ilgiau nei 2 metus arba esate deklaravę trumpiau nei 2 metus, tačiau neplanuojate per kalendorinius metus įsigyti kitą turtą ir ten deklaruoti gyvenamąją vietą.

Retrospektyvinis nekilnojamojo turto vertinimas bus reikalingas antruoju atveju, kai norite parduoti arba jau pardavėte iš pirmos eilės giminaičių paveldėtą turtą, tačiau paveldėjimo priėmimo metu nedarėte turto vertinimo. Tokiu atveju į paveldėjimo teisės liudijimą buvo įrašytą VĮ Registrų centro apskaičiuota vidutinė rinkos kaina. Ji gali ženkliai skirtis nuo realios pardavimo kainos. Tad ir apmokestinamas pelnas tokiu atveju bus gerokai didesnis. Tam, kad sumažinti gaunamą pelną, būtina atlikti retrospektyvinį turto vertinimą tais pačiais kalendoriniais metai, kuriais turtas yra parduodamas. Retrospektyvinis turto vertinimas bus daromas paveldėjimo datai, o jo tikslas – nustatyti realia turto rinkos kainą, buvusią paveldėjimo priėmimo metu.

Šio vertinimo ataskaitą kartu su paveldėto turto pirkimo – pardavimo sutartimi bei paveldėjimo teisės liudijimu reikia pateikti Valstybinei mokesčiu inspekcijai (VMI) deklaruojant pajamas gautas iš nekilnojamojo turto pardavimo.

Ši įstatymų išimtis taikoma tik paveldėjus nekilnojamą turtą iš pirmos eilės giminaičių.

  1. Dovanoto turto pardavimas

Dovanoto turto pardavimas taip pat atneš ne tik pajamas, bet ir mokesčius po pardavimo. Dovanotas turtas taip pat gali būti apmokestinamas net keletą kartų:

  • Gyventojų pajamų (GPM) mokesčiu priimant turtą dovanų, kai dovanotojas nėra jūsų pirmos eilės giminaitis.
  • Gyventojų pajamų mokesčiu pelną, gautą pardavus dovanotą turtą. Pelnas apskaičiuojamas iš turto pirkimo – pardavimo sutartyje nurodytos kainos atėmus dovanojimo sutartyje nurodytą kainą.

Retrospektyvinis vertinimas gali jums padėti antruoju atveju, jei turtą gavote dovanų iš pirmos eilės giminaičių, o dovanojimo sutartyje buvo įrašyta VĮ Registrų centro nustatyta vidutinė rinkos kaina. Atliekant retrospektyvinį turto vertinimą bus nustatyta reali rinkos kaina dovanojimo datai.

Retrospektyvinis vertinimas nėra galimas:

  • Kai turtas gautas dovanų iš antros eilė giminaičių arba juridinio asmens.
  • Kai turtas gautas dovanų iš pirmo eilės giminaičių, tačiau į dovanojimo sutartį įrašyta ne VĮ Registrų centro nustatyta vidutinė rinkos kaina, o jūsų pačių nusistatyta kaina.

Šio vertinimo ataskaitą kartu su dovanoto turto pirkimo – pardavimo sutartimi bei dovanojimo sutartimi reikia pateikti Valstybinei mokesčiu inspekcijai (VMI) deklaruojant pajamas gautas iš nekilnojamojo turto pardavimo.

  1. Teisminis ginčas

Retrospektyvinis vertinimas jums bus reikalingas ir esant teisminiam ginčui, kai siekiama įrodyti praeityje buvusią realią turto kainą. Vertinimo ataskaita pateikta teismui yra juridinę galią turintis dokumentas bei įrodymas.

Kiek laiko galioja retrospektyvinis vertinimas?

Retrospektyvinis turto vertinimas galiojimo laiko neturi. Jį atliekant buvo nustatyta turto kaina buvusi praeityje.

Kokia vertinimo kaina?

Retrospektyvinio nekilnojamojo, kilnojamojo ar verslo vertinimo darbų kaina yra individuali. Ji priklauso nuo objekto sudėtingumo, nuo datos, kuriai reikalinga nustatyti kainą. Kuo senesnei datai reikia įvertinti turtą ar verslą, tuo darbų kaina būna didesnė. Rekomenduojama ilgai nedelsti ir šią paslaugą užsisakyti kuo mažiau laiko praėjus nuo paveldėjimo ar dovanojimo priėmimo.

Paveldėto nekilnojamojo turto pardavimas Nekilnojamojo turto dokumentai NT pardavimas
Asta Samulionytė
Asta Samulionytė

Esu profesionali nekilnojamojo turto (NT) brokerė, įmonės „NT pardavimų sprendimai“ įkūrėja bei šio tinklaraščio autorė. Šioje srityje dirbu nuo 2016 metų. Per netrumpą darbo patirtį sudariau daugybę sėkmingų NT sandorių, kurių vertė jau viršijo keliasdešimt milijonų eurų. Dirbdami su manimi gausite aukštos kokybės paslaugas bei profesionaliai užbaigtą sandorį.

Ieškote NT brokerio nekilnojamojo turto pardavimui? Sužinokite sąlygas!

Užpildykite užklausos formą ir su Jumis susisieksime per 1 darbo dieną!

* konsultacija nemokama ir niekuo neįpareigojanti.

Užklausos forma dėl nekilnojamojo turto pardavimo:

Kiti mano straipsniai:

Kada galima parduoti paveldėtą turtą?

Kada galima parduoti paveldėtą turtą? Kokia bus taikomi mokesčiai? Ar reikia išlaukti tam tikrus terminus iki pardavimo? Kviečiu apie viską skaityti plačiau šiame straipsnyje.

Nekilnojamo turto pardavimas neišlaikius 10 metų: seime skinasi kelią 5 metų terminas

Seime jau antrą kartą per pastaruosius metus siūloma nuo 10 iki 5 metų sutrumpinti nekilnojamo turto išlaikymo terminą, kad gautas pelnas po turto pardavimo nebūtų apmokestintas gyventojų pajamų mokesčiu.

Paveldėto turto pardavimas ir mokesčiai [2023]

Paveldėto turto pardavimas ir mokesčiai - nerimą keliantis procesas, kai labai svarbu nesuklysti. Žinoma, paveldėto turto pardavimas susijęs ne tik su pajamomis, bet ir su tam tikrais mokesčiais: paveldimo turto mokesčiu bei gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) po turto pardavimo. Panagrinėkime šią temą plačiau.

3 kamb. butas Krantinės g. 4, Kupiškyje

33 900 €

3 kamb., 64.26 kv. m.

1 kamb. butas Dainavos g. 10, Panevėžyje

47 500 €

1 kamb., 34.29 kv. m.

Parduodami 3 žemės sklypai 7.09 ha Miliaučiškės k., Ignalinos r.

20 000 €

7.09 ha

Parduodamas 10.85 ha žemės ūkio paskirties sklypas Visagine

110 000 €

10.85 ha

Parduodamas 2.4 ha sklypas su ežero pakrante Ignalinos r.

79 000 €

2.4 ha

Parduodamas privatus Gilynės ežeras su 1 ha sklypu Zarasų r.

53 000 €

5.25 ha

1 kamb. butas, Klaipėdos g. 106, Panevėžys

40 900 €

1 kamb., 30 kv. m.

6.69 ha žemės ūkio sklypas Vaišvydžių k., Pakruojo r.

50 000 €

6.69 ha

Rodyti daugiau

Remiantis 61 atsiliepimu

Aura Aksenaviciute
Aura Aksenaviciute

2023-03-13

Google

Astos pagalba labai kokybiska ir konkreti. Visi klausimai buvo atsakyti konkreciai ir aiskiai. Labai malonus ir profesionalus bendravimas. Reckomenduoju 100%.

martin model
martin model

2023-03-01

Google

Excellent service. Professional, competent and trustworthy. I can recommend Asta at any time to anybody who searches for fast and reliable service.

Linas Laskevicius
Linas Laskevicius

2023-02-10

Google

Reaguoja greitai, bendrauja konkrečiai, mėgsta savo darbą.

Regina navadvorskienė
Regina navadvorskienė

2023-02-02

Google

Suteikė labai operatyviai ir informatyviai visą mane dominančią informaciją.

Leokadija Vaitiekaitienė
Leokadija Vaitiekaitienė

2023-01-05

Google

Dėkoju gerb. Astai už profesionalią pagalbą bei malonų bendravimą. Pagarbiai Leokadija

Achte Alautdinovas
Achte Alautdinovas

2022-12-27

Google

Noreciau Astai padėkoti uz greitai ir profesionaliai atliktas paslaugas. Gyvendamas pats uzsienyje ji sutvarkė visus reikalus ir dokumentus. Tikrai 100% rekomenduoju .

Gitana Blackall
Gitana Blackall

2022-11-10

Google

Dziaugiuosi, kad pasirinkau Asta ir jos komanda. Profesionali, rupestinga, ismananti savo darba, padedanti nuo pat pradziu ir iki pat pabaigos su visais jums aktualiais NT klausimais. Aciu, Asta!

Viktorija Jakucionyte
Viktorija Jakucionyte

2022-11-10

Google

Tikrai rekomenduoju Astą. Labai patiko, kad papasakojo apie nuomos rinką, kokios tendencijos, ką ji rekomenduotų. Matosi, kad išmano ir myli savo darbą.

Karolis Pliauskys
Karolis Pliauskys

2022-09-11

Google

Noreciau padekoti Astai uz greitai ir profesionaliai atliktas paslaugas. Gyvendamas uzsienyje kreipiausi i Asta del NT paslaugu. Sioje srityje ji tikrai profesionale. Rekomenduoju tiek uzsienyje tiek Lietuvoje gyvenantiem zmonem, darbas bus tikrai kokybiskai atliktas.

Lina Jurgelionyte
Lina Jurgelionyte

2022-06-14

Google

Dėkinga esu Astai už atliktą darbą, labai kokybiškai, aiškiai, suprantamai ir rūpestingai, malonus bendravimas

Skambinti
Siųsti užklausą
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.