Palyginimų sąrašas

Žemės pardavimas | Kokių dokumentų reikia?

Žemės pardavimas | Kokių dokumentų reikia?

Žemės pardavimas – procesas reikalaujantis specifinių žinių

Žemės pardavimas – vienas iš sudėtingesnių nekilnojamojo turto pardavimų. Šiems sandoriams keliami tam tikri reikalavimai, o ir pirkti žemės ūkio paskirties žemę gali ne bet kas. Norint parduoti žemės sklypą kyla daug klausimų: kam galiu parduoti, kokia eiga, kas gali pirkti žemę, kokia reali sklypo kaina ir pan. Visą procesą aptarsime paeiliui.

Dokumentai reikalingi žemės ūkio paskirties sklypo pardavimui:

 • Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) leidimas parduoti žemės ūkio paskirties sklypą. NŽT informuos visus pirmumo teisę turinčius asmenis apie Jūsų sklypo pardavimą ir Jūsų norimą kainą. Tačiau NŽT pateiktame prašyme leidimui gauti turi būti nurodyta mažiausia Jūsų norima gauti kaina.

Su gautu NŽT leidimu žemės sklypo kitiems asmenims negalėsite parduoti pigiau, nei buvo pasiūlyta pirkti pirmumo teisę turintiems asmenims. Jei esate žemės sklypo vienas iš bendraturčių ar sklype yra statinių priklausančių kitiems asmenims – Nacionalinei žemės tarnybai kartu su pranešimu turėsite pateikti papildomus dokumentus.

Jei nė vienas pirmumo teisę turintis žmogus nepareiškė noro pirkti parduodamą sklypą, tuomet jį drąsiai galite parduoti kitiems asmenims. Kiti asmenys turi teisę pirkti šį žemės sklypą už tą pačią kainą, kuri yra nurodyta NŽT leidime parduoti žemės ūkio paskirties sklypą arba už didesnę kainą.

 • Nuo 2018 metų NŽT leidimas taip pat reikalingas ir pirkėjui. Jis taip pat turi kreiptis su prašymu į NŽT bei pateikti jau turimų sklypų deklaraciją.

Kiti reikalingi dokumentai:

 • Žemės ūkio paskirties sklypo pardavimui taip pat bus reikalingas sklypo planas. Jei sklypas yra rajono savivaldybės ribose, tuomet kadastriniai matavimai parduodant nebus būtini.
 • Galiojantis asmens tapatybės dokumentas.
 • Žemės sklypo įgijimo dokumentas, kurio pagrindu Jūs įgijote turtą (pirkimo-pardavimo sutartis / paveldėjimo teisės liudijimas / dovanojimo sutartis / teismo sprendimas ir pan.
 • Jei žemės sklypas yra įkeistas kredito įstaigai – kreditoriaus leidimas parduoti.
 • Jei žemės sklypas priklauso keliems bendraturčiams – sandoryje turės dalyvauti ir kiti bendraturčiai, sutinkantys su parduodama kaina. Jiems taip pat būtini galiojantys asmens tapatybės dokumentai. Jei bendraturčiai savo dalies nesutinka parduoti, tokiu atveju jie turi parašyti notarų biure atsisakymą pirkti parduodamą dalį. Su atsisakymu jau galite parduoti Jums priklausančią sklypo dalį.
 • Jei esate išsituokęs – ištuokos liudijimas ir teismo sprendimas dėl turto padalijimo. Jei tokio sprendimo nebuvo – buvusio sutuoktinio sutikimas parduoti.
 • Jei esate susituokęs – sutuoktinio sutikimas parduoti.

Kam galiu parduoti žemės sklypą?

Žemės sklypą galite parduoti pirmumo teisę pagal LR įstatymus turintiems asmenims, jei šie Jūsų norimomis sąlygomis pirkti atsisako, parduoti galite tretiesiems asmenims.

Pirmumo teisę pirkti Jūsų žemės sklypą turintys asmenys:

 • bendraturčiai;
 • nuomininkai, turinys VĮ Registrų centre įregistruotą nuomos sutartį ilgiau nei metus;
 • panaudos gavėjai, kurie jau naudojasi sklypu ilgiau nei metus;
 • šalia esančių žemės ūkio paskirties sklypų savininkai;
 • ūkininkai, turintys įregistruotą ūkį toje pačioje ar gretimoje savivaldybėje.

Tretieji asmenys:

 • tai pirmumo teisės neturintys sklypo pirkėjai, kurie žemės ūkio paskirties sklypą gali pirkti pagal LR numatytų įstatymų normas.

Kokia žemės ūkio paskirties sklypo kaina?

Tai vienas iš daugiausiai diskusijų keliančių klausimų. Žemės ūkio paskirties sklypo kainą įtakoja daug veiksnių. Svarbiausi iš jų:

 • žemės sklypo plotas;
 • našumo balas;
 • sklypo būklė;
 • reljefas;
 • sklypo formos taisyklingumas;
 • privažiavimas;
 • sklype esančios elektros linijos atramos;
 • melioracijos įrenginiai ir kiti veiksniai.

Labiausiai kainą įtakoja sklypo plotas, našumo balas, bei sklypo būklė. Kuo didesnis žemės ūkio paskirties sklypas, tuo yra aukštesnė 1 ha kaina, net esant vienodam našumo balui.

Kitas kainą lemiantis veiksnys – Jūsų derybiniai įgūdžiai. Pirmumo teisę turintys asmenys labai dažnai žemės sklypą nori nupirkti jiems palankia kaina. Išgirsite ne vieną ir ne du argumentus, kodėl Jūsų sklypas negali kainuoti daugiau.

Čia labai svarbi vieta. Jei patys nesate tikri, kad savo žemę galėsite parduoti už geriausią kainą, kreipkitės į profesionalų nekilnojamojo turto brokerį, kuris ne tik skelbimus talpins, bet ir derėsis dėl Jūsų sklypo kainos.

Tokios derybos dažnai užtrunka net keletą mėnesių. Tačiau to rezultatas akivaizdus – Jūsų turtas parduotas už aukščiausią kainą.

Kokia atsiskaitymo tvarka už žemės ūkio paskirties sklypą?

Atsiskaitymas už perkamą žemės ūkio paskirties sklypą galimas tik bankiniu pavedimu. Mokėjimo nurodymo kopiją bus būtina pateikti sandorį tvirtinančiam notarui.

Kiek kainuoja žemės pardavimo procedūra?

Žemės sklypo pardavimo proceso kaina priklauso nuo proceso sudėtingumo. Jei nereikia tikslinti sklypo ribų ir kreiptis į matininkus, tuomet kainuoja tik NŽT pažyma bei notaro paslaugos. NŽT pažymos išdavimas kainuoja 26 Eur už vieną sklypą, notaro pažymos, patikros ir atlygis už darbą – apie 0,45 proc. nuo sandorio vertės.

Nekilnojamojo turto brokerio paslaugų kaina priklauso nuo būsimo sandorio, situacijos sudėtingumo, objekto likvidumo bei Jūsų norimos kainos. Jei visi Jūsų turto dokumentai bus tvarkingi, nereikės atlikti naujų kadastrinių matavimų ar rūpintis dokumentų dublikatų, pažymų bei leidimų parduoti gavimu – mano paslaugų kaina bus palankesnė Jums. Jei bus reikalingas Jūsų atstovavimas pagal įgaliojimą, objekto paruošimas pardavimui, reikalingų dokumentų, pažymų bei leidimų parduoti surinkimas – paslaugų  kaina bus šiek tiek aukštesnė. NT brokerio paslaugų mokestis yra SĖKMĖS mokestis, taigi ir taikomas yra tik įvykus pardavimui. Nėra dviejų vienodų sandorių, jie visi skirtingi, todėl ir paslaugų kaina kas kartą yra aptariama individualiai.

Kokie bus taikomi mokesčiai po žemės sklypo pardavimo?

Pardavus nekilnojamąjį turtą yra taikomas gyventojų pajamų (GPM) 15 proc. tarifo mokestis už gautą pelną. Gautas pelnas skaičiuojamas iš pardavimo kainos atimant turto įsigijimo kainą.

Šis mokestis nėra taikomas, jei:

 • žemės sklypas nuosavybės teise Jums priklauso ilgiau nei 10 metų;
 • jei sklypą paveldėjote iš pirmos eilės giminaičio ir paveldėjimo metu pasidarėte sklypo vertinimą arba pardavimo metu retrospektyvinį vertinimą, o pardavėte už tą pačią vertinimo kainą arba pigiau.
 • GPM mokesčio nereikia mokėti tais atvejais, kai sklypą pardavėte pigiau, nei įsigijote.

Ką reikia žinoti, jei noriu parduoti paveldėtą žemę?

Paveldėtą žemės sklypą galite parduoti bet kada, kai jis tik tampa Jūsų nuosavybe. Sklypo pardavimo procedūra yra tokia pati, kaip ir kitais būdais įgytų žemės ūkio paskirties sklypų. Labai svarbu atkreipti dėmesį į žemės kainą paveldėjimo metu.

 • Jei sklypą paveldite iš pirmos eilės giminaičio (tėvų arba brolių, seserų), paveldėjimo metu rekomenduojama pasidaryti turto vertinimą. Turto vertinimą notarui reikia pateikti iki nuosavybės įregistravimo momento Jūsų vardu. Tokiu atveju į paveldėjimo teisės liudijimą bus įrašytą turto kaina nustatyta vertinimo metu. Ji dažniausiai būna artima pardavimo kainai. Tad pardavimo metu Jums nebus taikomas GPM mokestis arba jis bus minimalus.

Mano parduodami žemės sklypai

Ieškote NT brokerio žemės sklypo pardavimui? Sužinokite sąlygas!

Užpildykite užklausos formą ir su Jumis susisieksiu per 1 darbo dieną!

* konsultacija nemokama ir niekuo neįpareigojanti

  Užklausos forma dėl nekilnojamojo turto pardavimo:

  Panašūs įrašai

  Nekilnojamo turto agentūros Panevėžyje. Kaip išsirinkti geriausią?

  Jeigu norite įsigyti ar parduoti nekilnojamą turtą, geriausia to imtis ne patiems, o patikėti...

  Daugiau
  Asta Samulionytė
  - - - Asta Samulionytė

  Kaip sklandžiai ir be nuostolių parduoti paveldėtą turtą?

  Jeigu paveldėjote nekilnojamąjį turtą ir apsisprendėte, jog jis Jums nereikalingas, logiškas...

  Daugiau
  Asta Samulionytė
  - - - Asta Samulionytė

  Sandoriai atsiskaitant grynaisiais – iki 5000 Eur

  Sandoriai grynaisiais iki 5000 Eur Nuo 2022 metų lapkričio pirmos dienos įsigalioja nauji...

  Daugiau
  Asta Samulionytė
  - - - Asta Samulionytė