Paveldėtos žemės ar miško pardavimas [2024]

Paveldėtos žemės ar miško pardavimas [2024]

Tam, kad paveldėtos žemės ar miško pardavimas būtų paprastesnis ir sklandesnis, dalinuosi svarbiausiais žingsniais. Teisė į paveldėtą turtą ne retai kartu atneša ir klausimų: kada galima parduoti, kokie mokesčiai atsiranda pardavus paveldėtą žemę, kokių dokumentų reikia? Jei domitės žemės pardavimo brokerių paslaugomis, apie tai plačiau skaitykite sekančiame mano straipsnyje žemės sklypų pardavimas . Jei svarstote galimybę pardavėjo darbo imtis patys, tuomet apie viską papasakosiu plačiau. Čia sužinosite, kokia gali atsirasti mokestinė prievolė pardavus iš tėvų paveldėtą žemę bei kaip pasinaudoti įstatymų taikomomis išimtimis.

Jei žemės sklypą ketinate įgyti dovanojimo būdu – plačiau apie tai kviečiu skaityti šiame straipsnyje: Žemės ūkio paskirties žemės dovanojimas.

Kada galima parduoti pavedėtą žemę ar mišką?

Jokio termino apribojimo paveldėtos žemės ar miško pardavimui nėra. Parduoti iš tėvų paveldėtą žemę ar kito artimo giminaičio galite iš karto po to, kai turtas bus įregistruotas Jūsų nuosavybe. Jei esate turtą paveldėję iš pirmos eilės giminaičių, tuomet ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tikriausiai išvengsite. Apie GPM mokestį kalbėsime tolimesniame straipsnyje.

Mokesčiai pardavus paveldėtą žemę

Paveldėtos žemės pardavimas turi tam tikrą specifiką, todėl gali atsirasti prievolė sumokėti papildomus sandorio mokesčius. Nors procesas ir eiliškumas bus tas pats ir prireiks tokių pačių dokumentų kaip ir įprastai parduodant žemę. Verta žinoti, kad net iš tėvų paveldėta žemė ar miškas gali būti apmokestinami gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), jei turtas parduodamas jo neišlaikius 10 metų ir nebuvo pasinaudota įstatymų numatyta išimtimi.

 1. Paveldimo turto mokestis – kada taikomas?

Jei nesate pirmos eilės giminaitis žmogui, iš kurio paveldėjote žemę, turėsite sumokėti paveldimo turto mokestį:

 • 5 proc. GPM, jei apmokestinamoji vertė ne didesnė už 150 000 eurų;
 • 10 proc. GPM, jei apmokestinamoji vertė didesnė už 150 000 eurų.

Pirmos eilės giminaičiais laikomi:  sutuoktiniai, vaikai, tėvai, seneliai, broliai, seserys, vaikaičiai bei įvaikiai.

 1. Gyventojų pajamų mokestis (GPM) po turto pardavimo

Gyventojų pajamų mokestis (GPM) nustatomas pagal skirtumą, kuris gaunamas iš gautų žemės ar miško pardavimo pajamų atėmus turto įsigijimo kainą (ji nurodoma paveldėjimo teisės liudijime, dovanojimo sutartyje arba pirkimo – pardavimo sutartyje). Jei tai paveldėtas turtas, iš jo pardavimo kainos atimti reikia paveldėjimo teisės liudijime nurodytą žemės sklypo kainą, arba turto vertintojų nurodytą sumą (paveldėjimo atveju). Pajamos už parduotą žemės sklypą deklaruojamos iki kitų metų gegužės 2 dienos. Šis mokestis taikomas, jei turtas neišlaikytas nuosavybės teise 10 metų ir nėra taikomos mokesčių išimtys. 

Jei norite parduoti 10 ar daugiau metų išlaikymą paveldėtą turtą, gyventojų pajamų mokesčio (GPM) išvengsite. Taigi, po to, kai susitvarkote nekilnojamo turto paveldėjimo dokumentus, galite:

 • palaukti 10 metų ir parduoti žemę bei nemokėti gyventojų pajamų mokesčio;
 • parduoti žemę ir nelaukti 10 metų termino. Jei gausite didesnę sumą, nei nurodyta paveldėtos žemės vertė paveldėjimo metu (su retrospektyviniu nekilnojamojo turto vertinimu), tuomet teks susimokėti pelno mokestį.

Mokesčiai taikomi tiek nuolatiniams Lietuvos gyventojams, tiek ir laikinai gyvenantiems. Tam tikrais atvejais mokesčių mokėti nereikės, net ir nesulaukus 10 ar daugiau metų.

Gyventojų pajamų mokestis netaikomas:

 • mirus vienam sutuoktiniui, o kitam paveldėjus jo turto (įgyto santuokos metu) dalį;
 • turtą paveldėjus vaikams, tėvams, globėjams, globotiniams, seneliams, broliams, seserims, įvaikiams;
 • norint pasinaudoti šia įstatymų išimtimi – reikalingas retrospektyvinis turto vertinimas parduodant, jei paveldėjimo priėmimo metu nebuvo atliktas turto vertinimas paveldėjimui.

Iš tėvų paveldėta žemė: ar bus taikomas gyventojų pajamų mokestis po pardavimo?

Iš tėvų paveldėta žemė ar kitas nekilnojamas turtas yra turtas paveldėtas iš pirmos eilės giminaičių. Jums bus taikoma išimtis pagal įstatymą. Tuo atveju, kai norite pasinaudoti šia išimtimi, paveldėjimo priėmimo metu reikia atlikti turto vertinimą ir jį pateikti notarui, pas kurį kreipėtės dėl paveldėjimo priėmimo. Jei praleidote šį etapą, tuomet paveldėtos žemės, miško ar kito turto pardavimo metu reikia atlikti retrospektyvinį turto vertinimą. Šis vertinimas yra atliekamas atgalinei, paveldėjimo datai. Taigi, jei žemę paveldėjote prieš 7 – 9 metus, tikėtina, kad turto vertintojas negalės Jums žemės įvertinti šių dienų pardavimo kainai. Tokiu atveju 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu bus apmokestinamas kainų skirtumas tarp pardavimo kainos ir retrospektyvinio vertinimo kainos.

zemes pardavimas. žemės ūkio paskirties žemės pardavimas

Kam gali būti parduodamas žemės sklypas?

Pirmumo teisę pagal įstatymą į Jūsų žemės sklypo pirkimą turintys asmenys:

 • bendraturčiai;
 • nuomininkai, turinys VĮ Registrų centre įregistruotą nuomos sutartį ilgiau nei metus;
 • šalia esančių žemės ūkio paskirties sklypų savininkai;
 • ūkininkai, turintys įregistruotą ūkį toje pačioje ar gretimoje savivaldybėje.

Jei šie paminėti asmenys nėra suinteresuoti įsigyti jūsų parduodamą sklypą, tuomet galite parduoti jį kitiems pirkėjams, neturintiems pirmumo teisės į pirkimą.

Kokie dokumentai reikalingi sklypo pardavimui?

Norint parduoti paveldėtą žemę ar mišką Jums reikės:

 • Galiojančio asmens tapatybės dokumento
 • Žemės sklypo plano. Gali būti atlikti ir preliminarūs matavimai, svarbu, kad sklypo planas atitiktų keliamus reikalavimus.
 • Nacionalinės žemės ūkio tarnybos sutikimo parduoti žemę ar mišką

Tai tik pagrindiniai dokumentai, kurių reikia visais atvejais parduodant žemės ūkio / miškų ūkio paskirties sklypus. Atsižvelgiant į Jūsų invidualią situaciją, sandoriui gali reikėti ne vieno papildomo dokumento / sutikimo / atsisakymo ar pažymos. Skaitykite plačiau apie tai, kokių dokumentų reikia parduodant žemę.

Svarbūs pokyčiai nuo 2024 m. 

Nuo 2024 m. keičiasi ir NŽT struktūra. 50 teritorinių skyrių sujungiami į 5 žemės tvarkymo ir administravimo skyrius (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apygardų). Nuo 2024 m. sausio 1 d. keičiama ir asmenų aptarnavimo tvarka NŽT. Daugiau skaitykite: NŽT struktūros ir asmenų aptarnavimo pokyčiai.

NT brokerio nauda paveldėtos žemės pardavimo procese

NT brokeris gali jums sutaupyti ne tik laiko, kurį skirsite procesų aiškinimuisi, dokumentų pateikimui, sklypo reklamai ir bendravimui su pirkėjais, bet ir garantuos aukščiausią žemės pardavimo kainą. Mano patirtis derybose ir interesų atstovavimas užsitikrins aukštesnę sandorio vertę. Paveldėtos žemės pardavimas Jums veikiausiai atrodo sudėtingas procesas ir tai suprantama. Juk tikrai neužsiimate tuo kasdien, priešingai nei aš. Būtent todėl ir galiu pasirūpinti šio reikalo eiga nuo pradžios iki pabaigos:

 • kainos nustatymas;
 • dokumentų analizė bei rengimas sandoriui;
 • žemės / miško fotografavimas bei filmavimas su dronu;
 • video reportažų kūrimas;
 • reklamos kūrimas ir talpinimas į mokamus skelbimų portalus;
 • derybos su potencialiais pirkėjais;
 • preliminarios pirkimo – pardavimo sutarties parengimas;
 • retrospektyvinis turto vertinimas (esant poreikiui);
 • turto vertinimas bankui ir kitoms kredito įstaigoms (Pirkėjo pageidavimu);
 • NŽT leidimų užsakymas Pardavėjui ir Pirkėjui;
 • notarinės sutarties detalių suderinimas;
 • pilno atsiskaitymo užtikrinimas.

Kviečiu visus paveldėtos žemės pardavimo klausimus patikėti NT brokeriui, kurio patirtis leis nusimesti rūpesčius nuo pečių ir džiaugtis Jums naudingai parduotu turtu.

Šiomis skubančiomis dienomis nėra didesnės vertės nei sutaupytas laikas ir vidinė ramybė.

Mano parduodami žemės sklypai

Viskas, ką turite žinoti apie žemės pardavimą Paveldėto NT pardavimas
Parsisiųsti žemės sklypo pardavimo planą
Asta Samulionytė
Asta Samulionytė

Esu profesionali nekilnojamojo turto (NT) brokerė, įmonės „NT pardavimų sprendimai“ įkūrėja bei šio tinklaraščio autorė. Šioje srityje dirbu nuo 2016 metų. Per netrumpą darbo patirtį sudariau daugybę sėkmingų NT sandorių, kurių vertė jau viršijo keliasdešimt milijonų eurų. Dirbdami su manimi gausite aukštos kokybės paslaugas bei profesionaliai užbaigtą sandorį. Žemės sklypų bei miškų pardavimas visoje Lietuvoje. Gyvenamojo ir komercinio turto pardavimas Vilniuje ir Panevėžyje.

Užklausos forma dėl nekilnojamojo turto pardavimo:

 • konsultacija nemokama ir niekuo neįpareigojanti.
Kiti mano straipsniai:

NŽT struktūros ir asmenų aptarnavimo pokyčiai nuo 2024 m.

Nuo 2024 m. keičiasi ir NŽT struktūra. Didžiausias struktūrinis pokytis yra susijęs su 50 teritorinių skyrių jungimu į 5 žemės tvarkymo ir administravimo skyrius (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apygardų).

Žemės ūkio paskirties žemės dovanojimas bei pardavimas

Žemės ūkio paskirties žemės sklypo dovanojimas - turto perleidimo veiksmas, kurio metu perleidžiama nuosavybė kitam asmeniui neatlygintinai. Gauti tokią dovaną išties malonu. Tačiau tai atneša ir mokesčius už dovanotą žemę. Žemės dovanojimas nėra toks kasdienis ir paprastas procesas. Kviečiu skaityti plačiau apie dovanotos žemės pardavimą bei taikomus mokesčius.

Preliminarioji pirkimo – pardavimo sutartis

Preliminarioji pirkimo - pardavimo sutartis - bene vienas svarbiausių dokumentų raštu apibrėžiančių nekilnojamojo turto pardavėjo ir pirkėjo susitarimą. Šioje sutartyje svarbu numatyti visas susitarimo detales ir nepalikti vietos interpretacijoms. Kviečiu skaityti plačiau apie tai, kaip gi nesuklysti rengiant šią sutartį ir sėkmingai užbaigti NT sandorį.

15.7 a žemės sklypai Saulėlydžio akl., Vyčių k., Panevėžio r.

16 000 €

15 a

10.93 ha žemės ūkio sklypas su mišku Paberžės k., Kaišiadorių r.

50 000 €

10.93 ha

7.09 ha žemės ūkio sklypas Girsteikių vs., Panevėžio r.

52 500 €

7.09 ha

45.77a namų valdos sklypas Malūno g., Velžio k., Panevėžio r.

68 000 €

45 a

19.97 ha žemės ir miškų ūkio sklypai Pakapio k., Utenos r.

138 000 €

19.97 ha

13.26 ha žemės ūkio sklypas su mišku Dryžių k., Utenos r.

75 000 €

13.26 ha

6.5 ha miškų ūkio sklypas Pasartės k., Zarasų r.

35 000 €

6.5 ha

8.29 ha ploto žemės ūkio sklypai Mielagėnų k., Ignalinos r.

25 000 €

8.29 ha

Rodyti daugiau

Remiantis 81 atsiliepimu

Aušra Lapienė
Aušra Lapienė

2023-12-28

Google

Gerai organizuotas darbas, profesionalus ir malonus bendravimas.

Modestas Mon
Modestas Mon

2023-11-15

Google

Kreipiausi i Asta konsultacijos.Tikra savo srities profesionalė!!! Viska paaiškino PROFESIONALIAI, AIŠKIAI, MANDAGIAI. DĖKOJU Astai!!!!

Rolandas Dauksas
Rolandas Dauksas

2023-11-05

Google

Ačiū Astai Mūsų bendradarbiavimas buvo ne tik produktyvus, bet ir žmogiškai malonus. Nuo pat pradžių buvo jaučiamas darbo supratimas ir profesionalumas, tai pat aukščiausio lygio komunikacija. Gerų jums sandorių ir klientų! O klientams tik lieka džiaugtis sudarius sutartį su Asta, nes bus viskas OK. Su pagarba, Rolandas D.

Marius Alchimavičius
Marius Alchimavičius

2023-10-27

Google

Malonus bendravimas, profesionali pagalba.

Iona van der Waal
Iona van der Waal

2023-10-16

Google

Trumpai aprasant: profesionalumas, malonus bendravimas, detalus pardavimo/pirkimo aprasymas, eigos paaiskinimas. Sandorio organizavimas su issamia infomacija kas ir kada vyksta. Labai dekinga Astai uz paprasta, bet aiskia sandorio eiga. labai profesionali bei maloni NT brokere, kuria rekomenduoju 100% Pagarbiai, Ilona Kopenhaga

Edvardas Cereska
Edvardas Cereska

2023-10-04

Google

Už nuoširdų ir dalykišką bendravimą, pirkimo-pardavimo klausimais, Jums gerb., Asta, tariu didelį ačiū! Rekomenduoju 100 procentų!

Rasa Visockaite
Rasa Visockaite

2023-08-02

Google

Puiki specialistė, labai operatyvi, puikiai atliko savo darbą, nuoširdžiai bendraujanti, dėmesinga, puikiai suteiktos paslaugos, rekomenduoju tikrai nepasigailėsite.

Vaida Zakarauskiene
Vaida Zakarauskiene

2023-07-02

Google

Ieškojome pirkti buta. Ir arsirado visai netikėtai. Su brokerės Astos Samulionytės pagalba ji nusipirkome. Ačiū Jums už kantrybe ir laika. Labai šilta ir draugiška, žinanti savo darba brokerė. Rekomenduojame 100% ❤️

Airidas J.
Airidas J.

2023-06-09

Google

Esame labai dėkingi Astai, kuri smarkiai pagelbėjo mums įsigyjant būstą bei padėjo mums sėkmingai naviguoti tarp visų iškilusių klausimų, iššūkių bei sunkumų. Ji konkreti, atsidavusi savo darbui bei nuoširdžiai ieško visoms pusėms geriausių sprendimų, net jeigu tai jai nėra "privaloma".

Vilma Romančikienė
Vilma Romančikienė

2023-06-06

Google

Didelis Ačiū Astai už konsultacijas!!! Profesionali brokerė, džiaugiuosi jog kreipiausi būtent i Asta. Rekomenduoju tikrai puiki brokerė!

Skambinti
Siųsti užklausą