Paveldėtos žemės pardavimas – kas svarbu?

Paveldėtos žemės pardavimas – kas svarbu?

Tam, kad paveldėtos žemės pardavimas būtų paprastesnis ir sklandesnis, dalinuosi svarbiausiais žingsniais. Teisė į paveldėtą turtą ne retai kartu atneša ir klausimų: kada galima parduoti, kokie mokesčiai atsiranda pardavus paveldėtą žemę, kokių dokumentų reikia? Jei domitės NT brokerių žemės pardavimo paslaugomis, apie tai plačiau skaitykite sekančiame mano straipsnyje žemės sklypų pardavimas . Jei svarstote galimybę pardavėjo darbo imtis patys, tuomet apie viską papasakosiu plačiau. Čia sužinosite, kokia gali atsirasti mokestinė prievolė pardavus iš tėvų paveldėtą žemę bei kaip pasinaudoti įstatymų taikomomis išimtimis.

Jei žemės sklypą ketinate įgyti dovanojimo būdu – plačiau apie tai kviečiu skaityti šiame straipsnyje: Žemės ūkio paskirties žemės dovanojimas.

Kada galima parduoti pavedėtą žemę?

Jokio termino apribojimo paveldėtos žemės ar miško pardavimui nėra. Parduoti iš tėvų paveldėtą žemę ar kito artimo giminaičio galite iš karto po to, kai turtas bus įregistruotas Jūsų nuosavybe. Jei esate turtą paveldėję iš pirmos eilės giminaičių, tuomet ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tikriausiai išvengsite. Apie GPM mokestį kalbėsime tolimesniame straipsnyje.

Kada taikomas paveldimo turto mokestis?

Jei nesate pirmos eilės giminaitis žmogui, iš kurio paveldėjote žemę, turėsite sumokėti paveldimo turto mokestį:

 • 5 proc. GPM, jei apmokestinamoji vertė ne didesnė už 150 000 eurų;
 • 10 proc. GPM, jei apmokestinamoji vertė didesnė už 150 000 eurų.

Pirmos eilės giminaičiais laikomi:  sutuoktiniai, vaikai, tėvai, seneliai, broliai, seserys, vaikaičiai bei įvaikiai.

Mokesčiai pardavus paveldėtą žemę

Paveldėtos žemės pardavimas turi tam tikrą specifiką, todėl gali atsirasti prievolė sumokėti papildomus sandorio mokesčius. Nors procesas ir eiliškumas bus tas pats ir prireiks tokių pačių dokumentų kaip ir įprastai parduodant žemę. Sekančiame straipsnyje skaitykite plačiau apie tai, kokių dokumentų reikia parduodant žemės sklypą. Verta žinoti, kad net iš tėvų paveldėta žemė gali būti apmokestinama gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), jei turtas parduodamas jo neišlaikius 10 metų ir nebuvo pasinaudota įstatymų numatyta išimtimi.

Kaip apskaičiuojami mokesčiai (GPM) po paveldėtos žemės pardavimo?

Gyventojų pajamų mokestis (GPM) nustatomas pagal skirtumą, kuris gaunamas iš gautų žemės ar miško pardavimo pajamų atėmus turto įsigijimo kainą (ji nurodoma paveldėjimo teisės liudijime, dovanojimo sutartyje arba pirkimo – pardavimo sutartyje). Jei tai paveldėtas turtas, iš jo pardavimo kainos atimti reikia paveldėjimo teisės liudijime nurodytą žemės sklypo kainą, arba turto vertintojų nurodytą sumą (paveldėjimo atveju). Pajamos už parduotą žemės sklypą deklaruojamos iki kitų metų gegužės 2 dienos. Šis mokestis taikomas, jei turtas neišlaikytas nuosavybės teise 10 metų ir nėra taikomos mokesčių išimtys. 

Dėmesio! 2023 m. kovo 23 d. Seimui buvo pateiktas siūlymas turto išlaikymo terminą trumpinti nuo 10 iki 5 metų. Tai reškia, kad šio įstatymo pataisą priėmus nekilnojamojo turto pardavimas neišlaikius 10 metų nebebus apmokestinamas gyventojų pajamų mokesčiu. Siūlymas į Seimo salę grįš 2023 m. birželį.

Jei norite parduoti 10 ar daugiau metų išlaikymą paveldėtą turtą, gyventojų pajamų mokesčio (GPM) išvengsite. Taigi, po to, kai susitvarkote nekilnojamo turto paveldėjimo dokumentus, galite:

 • palaukti 10 metų ir parduoti žemę bei nemokėti gyventojų pajamų mokesčio;
 • parduoti žemę ir nelaukti 10 metų termino. Jei gausite didesnę sumą, nei nurodyta paveldėtos žemės vertė paveldėjimo metu (su  retrospektyviniu nekilnojamojo turto vertinimu ), tuomet teks susimokėti pelno mokestį.

Mokesčiai taikomi tiek nuolatiniams Lietuvos gyventojams, tiek ir laikinai gyvenantiems. Tam tikrais atvejais mokesčių mokėti nereikės, net ir nesulaukus 10 ar daugiau metų.

Gyventojų pajamų mokestis netaikomas:

 • mirus vienam sutuoktiniui, o kitam paveldėjus jo turtą;
 • turtą paveldėjus vaikams, tėvams, globėjams, globotiniams, seneliams, broliams, seserims, įvaikiams;
 • norint pasinaudoti šia įstatymų išimtimi – reikalingas retrospektyvinis turto vertinimas.

Paveldėtos žemės pardavimas. Mokesčiai pardavus paveldėtą žemę. Iš tėvų paveldėta žemė.

Kam gali būti parduodamas žemės sklypas?

Pirmumo teisę pagal įstatymą į Jūsų žemės sklypo pirkimą turintys asmenys:

 • bendraturčiai;
 • nuomininkai, turinys VĮ Registrų centre įregistruotą nuomos sutartį ilgiau nei metus;
 • panaudos gavėjai, kurie jau naudojasi sklypu ilgiau nei metus;
 • šalia esančių žemės ūkio paskirties sklypų savininkai;
 • ūkininkai, turintys įregistruotą ūkį toje pačioje ar gretimoje savivaldybėje.

Jei šie paminėti asmenys nėra suinteresuoti įsigyti jūsų parduodamą sklypą, tuomet galite parduoti jį kitiems pirkėjams, neturintiems pirmumo teisės į pirkimą.

 

Iš tėvų paveldėta žemė: ar bus taikomas gyventojų pajamų mokestis po pardavimo?

Iš tėvų paveldėta žemė ar kitas nekilnojamas turtas yra turtas paveldėtas iš pirmos eilės giminaičių. Jums bus taikoma išimtis pagal įstatymą. Tuo atveju, kai norite pasinaudoti šia išimtimi, paveldėjimo priėmimo metu reikia atlikti turto vertinimą ir jį pateikti notarui, pas kurį kreipėtės dėl paveldėjimo priėmimo. Jei praleidote šį etapą, tuomet paveldėtos žemės ar kito turto pardavimo metu reikia atlikti retrospektyvinį turto vertinimą. Šis vertinimas yra atliekamas atgalinei, paveldėjimo datai. Taigi, jei žemę paveldėjote prieš 7 – 9 metus, tikėtina, kad turto vertintojas negalės Jums žemės įvertinti šių dienų pardavimo kainai. Tokiu atveju 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu bus apmokestinamas kainų skirtumas tarp pardavimo kainos ir retrospektyvinio vertinimo kainos.

Iš tėvų paveldėta žemė

NT brokerio nauda paveldėtos žemės pardavimo procese

NT brokeris gali jums sutaupyti ne tik laiko, kurį skirsite procesų aiškinimuisi, dokumentų pateikimui, sklypo reklamai ir bendravimui su pirkėjais, bet ir garantuos aukščiausią žemės pardavimo kainą. Mano patirtis derybose ir interesų atstovavimas užsitikrins aukštesnę sandorio vertę. Paveldėtos žemės pardavimas Jums veikiausiai atrodo sudėtingas procesas ir tai suprantama. Juk tikrai neužsiimate tuo kasdien, priešingai nei aš. Būtent todėl ir galiu pasirūpinti šio reikalo eiga nuo pradžios iki pabaigos:

 • kainos nustatymas;
 • dokumentų analizė bei rengimas sandoriui;
 • žemės / miško fotografavimas bei filmavimas su dronu;
 • video reportažų kūrimas;
 • reklamos kūrimas ir talpinimas į mokamus skelbimų portalus;
 • derybos su potencialiais pirkėjais;
 • preliminarių sutarčių ruošimas;
 • retrospektyvinis turto vertinimas;
 • turto vertinimas bankui ir kitoms kredito įstaigoms;
 • NŽT leidimų užsakymas pardavėjui ir pirkėjui;
 • notarinės sutarties detalių derinimas;
 • atsiskaitymo užtikrinimas.

Kviečiu visus paveldėtos žemės pardavimo klausimus patikėti NT brokeriui, kurio patirtis leis nusimesti rūpesčius nuo pečių ir džiaugtis Jums naudingai parduotu turtu.

Šiomis skubančiomis dienomis nėra didesnės vertės nei sutaupytas laikas ir vidinė ramybė.

Mano parduodami žemės sklypai

Žemės pardavimas Paveldėto nekilnojamojo turto pardavimas
Asta Samulionytė
Asta Samulionytė

Esu profesionali nekilnojamojo turto (NT) brokerė, įmonės „NT pardavimų sprendimai“ įkūrėja bei šio tinklaraščio autorė. Šioje srityje dirbu nuo 2016 metų. Per netrumpą darbo patirtį sudariau daugybę sėkmingų NT sandorių, kurių vertė jau viršijo keliasdešimt milijonų eurų. Dirbdami su manimi gausite aukštos kokybės paslaugas bei profesionaliai užbaigtą sandorį.

Ieškote NT brokerio nekilnojamojo turto pardavimui? Sužinokite sąlygas!

Užpildykite užklausos formą ir su Jumis susisieksime per 1 darbo dieną!

* konsultacija nemokama ir niekuo neįpareigojanti.

Užklausos forma dėl nekilnojamojo turto pardavimo:

Kiti mano straipsniai:

Dovanotos žemės pardavimas – kaip viską atlikti lengvai ir greitai?

Dovanotos žemės pardavimas - nerimą keliantis procesas, atnešantis ne tik pajamas bet ir mokestinę pareigą. Skaitykite plačiau apie tai, kada galima parduoti dovanų gautą žemę, kaip sužinoti sklypo kainą bei kaip rasti tinkamą pirkėją.

Žemės ūkio paskirties žemės dovanojimas bei pardavimas

Žemės ūkio paskirties žemės sklypo dovanojimas - turto perleidimo veiksmas, kurio metu perleidžiama nuosavybė kitam asmeniui neatlygintinai. Gauti tokią dovaną išties malonu. Tačiau tai atneša ir mokesčius už dovanotą žemę. Žemės dovanojimas nėra toks kasdienis ir paprastas procesas. Kviečiu skaityti plačiau apie dovanotos žemės pardavimą bei taikomus mokesčius.

Ar reikalingi kadastriniai matavimai parduodant žemės sklypą?

Kadastriniai matavimai parduodant sklypą yra atliekami norint parduoti, išnuomoti ar dovanoti žemės sklypą ne žemės ūkio veiklai (namų valda ar kita paskirtis), kuris yra miesto ribose. Taip pat jei to pageidauja būsimas savininkas ar nuomininkas, nors sklypas yra ne miesto, o rajono ribose.

Parduodami 3 žemės sklypai 7.09 ha Miliaučiškės k., Ignalinos r.

20 000 €

7.09 ha

Parduodamas 10.85 ha žemės ūkio paskirties sklypas Visagine

110 000 €

10.85 ha

Parduodamas 2.4 ha sklypas su ežero pakrante Ignalinos r.

79 000 €

2.4 ha

Parduodamas privatus Gilynės ežeras su 1 ha sklypu Zarasų r.

53 000 €

5.25 ha

6.69 ha žemės ūkio sklypas Vaišvydžių k., Pakruojo r.

50 000 €

6.69 ha

Parduodamas 11.7 ha žemės sklypas Lavėnų k., Pasvalio r.

82 000 €

11.7 ha

Parduodamas 7 ha žemės sklypas Titonių k., Pakruojo r.

62 000 €

7 ha

8.49 ha žemės ūkio sklypas Miliūnų k., Kupiškio r.

48 000 €

8.49 ha

Rodyti daugiau

Remiantis 61 atsiliepimu

Aura Aksenaviciute
Aura Aksenaviciute

2023-03-13

Google

Astos pagalba labai kokybiska ir konkreti. Visi klausimai buvo atsakyti konkreciai ir aiskiai. Labai malonus ir profesionalus bendravimas. Reckomenduoju 100%.

martin model
martin model

2023-03-01

Google

Excellent service. Professional, competent and trustworthy. I can recommend Asta at any time to anybody who searches for fast and reliable service.

Linas Laskevicius
Linas Laskevicius

2023-02-10

Google

Reaguoja greitai, bendrauja konkrečiai, mėgsta savo darbą.

Regina navadvorskienė
Regina navadvorskienė

2023-02-02

Google

Suteikė labai operatyviai ir informatyviai visą mane dominančią informaciją.

Leokadija Vaitiekaitienė
Leokadija Vaitiekaitienė

2023-01-05

Google

Dėkoju gerb. Astai už profesionalią pagalbą bei malonų bendravimą. Pagarbiai Leokadija

Achte Alautdinovas
Achte Alautdinovas

2022-12-27

Google

Noreciau Astai padėkoti uz greitai ir profesionaliai atliktas paslaugas. Gyvendamas pats uzsienyje ji sutvarkė visus reikalus ir dokumentus. Tikrai 100% rekomenduoju .

Gitana Blackall
Gitana Blackall

2022-11-10

Google

Dziaugiuosi, kad pasirinkau Asta ir jos komanda. Profesionali, rupestinga, ismananti savo darba, padedanti nuo pat pradziu ir iki pat pabaigos su visais jums aktualiais NT klausimais. Aciu, Asta!

Viktorija Jakucionyte
Viktorija Jakucionyte

2022-11-10

Google

Tikrai rekomenduoju Astą. Labai patiko, kad papasakojo apie nuomos rinką, kokios tendencijos, ką ji rekomenduotų. Matosi, kad išmano ir myli savo darbą.

Karolis Pliauskys
Karolis Pliauskys

2022-09-11

Google

Noreciau padekoti Astai uz greitai ir profesionaliai atliktas paslaugas. Gyvendamas uzsienyje kreipiausi i Asta del NT paslaugu. Sioje srityje ji tikrai profesionale. Rekomenduoju tiek uzsienyje tiek Lietuvoje gyvenantiem zmonem, darbas bus tikrai kokybiskai atliktas.

Lina Jurgelionyte
Lina Jurgelionyte

2022-06-14

Google

Dėkinga esu Astai už atliktą darbą, labai kokybiškai, aiškiai, suprantamai ir rūpestingai, malonus bendravimas

Skambinti
Siųsti užklausą
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.