Paveldėto turto pardavimas. Ką reikia žinoti, kad išvengti klaidų?

Paveldėto turto pardavimas. Ką reikia žinoti, kad išvengti klaidų?

Paveldėto turto pardavimas – kaip nesuklysti?

Paveldėto turto pardavimas – logiškas sprendimas, jeigu paveldėjote nekilnojamąjį turtą ir apsisprendėte, jog jis Jums nereikalingas. Žinoma, tokio turto pardavimas susijęs ne tik su pajamomis, bet ir su tam tikrais mokesčiais. Dažnas atvejis, kai žmonės paveldėtą turtą parduoda patys ir vėliau kreipiasi pagalbos, kai atsiranda prievolė mokėti paveldimo turto mokestį ar gyventojų pajamų mokestį (GPM) nuo gauto pelno po turto pardavimo. Tam tikrais atvejais taikomos išimtys ir galima nemokėti GPM po turto pardavimo. Tam reikalingos žinios, kurių dažnu atveju pritrūksta. Apie mokestines išimtis neieškoma informacijos laiku, o padarytos klaidos kainuoja brangiai – kartais ir keletą tūkstančių eurų. Kai visi terminai yra praleisti joks profesionalas Jums padėti nebegalės. Panagrinėkime, kaip sklandžiai parduoti paveldėtą turtą ir išvengti brangių klaidų.

Kada galima parduoti paveldėtą turtą?Paveldeto turto pardavimas mokesčiai

Tam nėra jokių specialių terminų ar laiko limitų. Parduoti galima tiek iš karto, tiek po metų, dešimties ar daugiau. Tik svarbu prisiminti, kad pardavimas galimas ne anksčiau, nei gausite NT paveldėjimo teisės liudijimą ir įregistruosite turtą kaip savo nuosavybę. Kol jis jums oficialiai dar nepriklauso, parduoti paveldėtą turtą negalima. Suprantu, kad paveldėjus turtą iš giminaičių ir suvokiant, kad jo tikrai nenaudosite, daug kam norisi kuo greičiau jį pelningai parduoti bei gauti pinigų. Vis tik skubėti neverta. Geriau viską nuodugniai apgalvoti, pasitarti su specialistais. Gal geriau kol kas nuomoti? Jeigu Jūsų paveldėtas turtas yra strategiškai geroje vietoje (miesto centre, kurortiniame miestelyje ar pan.), jis ilgą laiką gali generuoti jums gana neblogas pajamas. Jeigu nesate pirmos eilės giminaitis velioniui, prisiminkite, kad turėsite susimokėti GMP (Gyventojų pajamų mokestį nuo gauto pelno), jei tai nėra turtas, kuris priklauso jums ne trumpiau nei 10 metų. Galbūt verta palaukti ir po tų 10 metų gauti ženkliai didesnes pajamas? Dėmesio! 2023 m. kovo 23 d. LR Seimui liberalai pateikė siūlymą turto išlaikymo terminą trumpinti nuo dabar galiojančių 10 iki 5 metų. Šią įstatymo pataisą priėmus nekilnojamo turto pardavimas neišlaikius 10 metų nebus apmokestintas gyventojų pajamų mokesčiu. Siūlymas į Seimo salę grįš 2023 m. birželį. Aišku, jeigu turtas yra netinkamas nuomai arba šiuo metu gyvenate užsienyje ir nenorite jo išlaikyti, laukti veikiausiai nėra paranku. Siūlau apsvarstyti visas įmanomas galimybes ir pasirinkti parankiausią. Jei sunku susigaudyti, kaip daryti geriau, kreipkitės į mane. Mielai pagelbėsiu. Galiu padėti parduoti paveldėtą turtą, net jei gyvenate ne Lietuvoje ir neturite galimybių dažnai atvykti. Tokiu atveju galimas atstovavimas pagal įgaliojimą.

Kaip nustatoma paveldėto nekilnojamo turto vertė?

Registrų centrasPrieš priimant paveldimą turtą pagal paveldėjimo teisės liudijimą visais atvejais rekomenduojama pasidaryti turto vertinimą. Tokiu atveju į paveldėjimo liudijimą notaras įrašys paveldėto turto kainą ne pagal Registrų centro duomenis, kur kaina veikiausiai neatitinka tikrovės (paprastai būna žymiai mažesnė už realią pardavimo kainą), o iš Jūsų pateiktos turto vertinimo ataskaitos. Taip Jūs užbėgsite už akių ateityje galimam gyventojų pajamų mokesčiui turtą pardavus. Jei paveldėto nekilnojamojo turto priėmimo metu pamiršote pasidaryti turto vertinimą ir po kažkurio laiko norite jį parduoti, tai atlikti galite ir pardavimo metu. Tokiu atveju retrospektyvinis turto vertinimas bus atliekamas atgaline data, t. y. mirties datai. Ši išimtis yra taikoma tais atvejais, kai turtas paveldimas iš pirmos eilės giminaičių: tėvo, mamos, senelės, senelio, brolio, sesers, vaiko, įvaikio, vaikaičio. Jei turtą paveldėjote iš sutuoktinio ir ilgiau nei 2 metus esate jame deklaravę gyvenamąją vietą – tuomet nėra skaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis ir turto vertinimas paveldėjimo metu nėra būtinas. Šiuo atveju svarbu iki pardavimo momento neišsideklaruoti iš paveldėto nekilnojamojo turto.

Paveldėto turto pardavimas ir taikomi mokesčiai

Parduodamas paveldėtas nekilnojamas turtas gali būti apmokestinamas du kartus:

 • pirmą kartą mokamas paveldimo turto mokestis (kai butas tampa paveldėtojo nuosavybe);
 • antrą kartą mokamas gyventojų pajamų mokestis (GPM), parduodant NT, kai šis nėra išlaikytas 10 metų ir nėra taikomos mokestinės išimtys.

Pirmojo mokesčio nereikia mokėti tokiais atvejais:

 • jeigu turtas paveldėtas po sutuoktinio mirties;
 • jeigu turtas paveldėtas iš artimo giminaičio: tėvo, mamos, senelės, senelio, brolio, sesers, vaiko, įvaikio, vaikaičio.

Ar galima nemokėti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) parduodant paveldėtą turtą?

paveldimo turto mokestisGPM apskaičiuojamas kaip procentas nuo skirtumo tarp gautų nekilnojamo paveldėto turto pardavimo pajamų ir jo vertės nurodytos paveldėjimo teisės liudijime. Būtinai išskaičiuojami visi privalomi mokėjimai bei išlaidos remontui, jei tokių buvo. Gera žinia, kad kai kuriais atvejais, šio mokesčio taip pat galima išvengti. Jis nemokamas:

 • kai paveldėtas turtas parduodamas už tokią pat kainą, kaip ir įgytas paveldėjimo metu. Jei nekilnojamas turtas paveldėtas iš pirmos eilės giminaičių ir paveldėjimo metu nebuvo atliktas turto vertinimas, tai galima pardavimo metu atlikti retrospektyvinį vertinimą mirties datai. Tokiu atveju GPM skaičiuojamas nuo pardavimo ir įvertinimo kainų skirtumo;
 • kai paveldėtas turtas yra jūsų nuosavybė ne trumpiau kaip 10 metų;
 • kai ne trumpiau kaip 2 pastaruosius metus tai yra jūsų deklaruota gyvenamoji vieta ir iš jos nesate išsideklaravęs iki pardavimo momento;
 • kai paveldėtas turtas yra jūsų deklaruota gyvenamoji vieta trumpiau nei 2 metai, bet per vienerius metus nuo pardavimo įsigyjate ir deklaruojate kitą gyvenamąją vietą.

Verta atkreipti dėmesį, kad jei nekilnojamąjį turtą paveldėjo ne vienas žmogus, o, pavyzdžiui, du sutuoktiniai, deklaruoti gyvenamąją vietą reikia abiem. Antraip pardavimo atveju gali susiklostyti situacija, kai vienas jų GPM nemokės, o kitam teks tai daryti.

Jei nekilnojamas turtas parduodamas už mažesnę sumą, nei jis vertas

Tai dar viena galimybė nemokėti gyventojų pajamų mokesčio. Dar kartą pabrėžiu, kad jis mokamas ne nuo pajamų, gautų pardavus paveldėtą turtą, o nuo pelno. Tai reiškia, kad jei parduosite turtą už sumą, atitinkančią jo vertę, nurodytą paveldėjimo teisės liudijime, jūsų pelnas bus lygus nuliui. Nuo nulio jokių mokesčių niekas jums nenuskaičiuos. Būna atvejų, kai susidaro nemažos buto remonto ar renovacijos išlaidos. Jeigu turite visus jas patvirtinančius dokumentus, gali būti, kad oficialiai jūsų pelnas bus net ne nulinis, o minusinis. Taigi, viską reikia gerai pasiskaičiuoti bei susižiūrėti.

Kaip vyksta paveldėto turto pardavimas?

Iš esmės tai procesas, analogiškas bet kokio kitokio NT pardavimui. Skirtumas tik tas, kad jūs šį NT gavote paveldėjimo būdu. Potencialiam pirkėjui dėl to didelio skirtumo nėra. Svarbiau, ar parduodamas turtas atitinka lūkesčius. Jei jau nusprendėte parduoti paveldėtą turtą, tai, suprantama, nenorėsite tuo užsiimti kelerius metus. Remdamasi savo ir kolegų patirtimi, galiu drąsiai patvirtinti, jog nuosekliai sudėliotas pardavimų planas visą procesą labai pagreitina. Jei pasiseks, pardavimas gali įvykti ir per mėnesį. Tačiau norint sėkmę privilioti, būtina paruošti jai tinkamą „jauką“:

 • įsitikinti, kad turite visus reikalingus dokumentus bei leidimus;
 • pasirūpinti tinkama reklama. Į tai įeina ir kokybiškai atliktos nuotraukos, ir patrauklus, parduodamo turto privalumus atskleidžiantis skelbimo tekstas, ir pakankama skelbimų sklaida internete;
 • teisinga, rinkos situaciją atitinkanti kaina;
 • sugebėjimas teisingai komunikuoti su potencialiais pirkėjais.

Jeigu žiūrint į šiuos punktus pradeda „imti nervas“ ir kyla abejonės, ar tikrai sugebėsite susitvarkyti, skubu nuraminti, kad tokia reakcija būdinga daugumai. Būtent todėl žmonės paprastai nesiima pardavinėti nekilnojamojo turto patys, o kreipiasi į NT brokerius. NT rinka – mano mylima sritis jau ilgą laiką. Galiu pasirūpinti visu procesu ar jo dalimi sklandžiai bei padėti išvengti jums nepageidaujamų rūpesčių, gaišaties ir nuostolių.

Kodėl verta paveldėtą nekilnojamą turtą parduoti su NT brokeriu?

Nekilnojamo turto agentūros Panevėžyje

Asta Samulionytė – nekilnojamo turto brokerė

Patikėdami savo turto pardavimą NT brokeriui, Jūs patikite savo pardavimo projektą visai profesionalų komandai. Tai:

 • pats NT brokeris;
 • fotografai;
 • objekto reklamos kūrėjai;
 • nekilnojamojo turto ir verslo vertintojai;
 • bankų atstovai išskirtinai greitai aptarnaujantys mūsų klientus ir geresnėmis sąlygomis finansuojantys mūsų objektų pirkimą;
 • matininkai;
 • notarų biurai;
 • apdailininkai bei iškraustymo / perkraustymo paslaugas teikiančios įmonės.

Esant reikalui galimas Jūsų atstovavimas pagal įgaliojimą. Viso Jūsų turto pardavimo proceso metu jausitės saugūs ir ramūs. Žinosite, kad Jumis rūpinasi nekilnojamo turto srities profesionalas, kuris numatys kelis žingsnius į priekį, padės išvengti brangiai kainuojančių klaidų ir visus rūpesčius nuims nuo Jūsų pečių. Jums teliks patogiu metu atvykti į notarų biurą pasirašyti dokumentų. Jei būsite pasirinkę atstovavimą pagal įgaliojimą, tuomet teks tik laukti lėšų įskaitymo į Jūsų banko sąskaitą. Ramybė ir laikas sau – šių dienų prabanga. Pasinaudokite ja!

Paveldėto turto pardavimas

Ieškote NT brokerio nekilnojamojo turto pardavimui? Sužinokite sąlygas!

Užpildykite užklausos formą ir su Jumis susisieksiu per 1 darbo dieną!

* konsultacija nemokama ir niekuo neįpareigojanti.

Užklausos forma dėl nekilnojamojo turto pardavimo:

Kiti mano straipsniai:

Paveldėtos žemės pardavimas – kas svarbu?

Turite paveldėtos ar dovanų gautos žemės ar miško ūkio paskirties sklypą ir planuojate jį parduoti? Šiuo atveju procesas yra analogiškas, kaip ir su bet kokiu žemės sklypo pardavimu. Eiliškumas bus tas pats ir dokumentų prireiks tų pačių kaip ir įprastai parduodant žemę.

Naujas objektas Parduodama
Parduodamas 12 ha kitos paskirties sklypas Linkės vs., Panevėžio r.

285 000 €

12.82 ha

Naujas objektas Parduodama
Parduodamas butas Panevėžyje, Parko g., 2 kamb., 50.63 kv.m.

55 000 €

2 kamb., 50 kv. m.

Naujas objektas Parduodama
8.49 ha žemės ūkio sklypas Miliūnų k., Kupiškio r.

48 000 €

8.49 ha

Naujas objektas Parduodama
16 ha žemės ūkio sklypas Burgėnų k., Pasvalio r.

172 000 €

16.09 ha

Naujas objektas Parduodama
13.84 ha ploto žemės sklypai su 455 m. ežero pakrante Čereškų k., Molėtų r.

215 000 €

13.84 ha

Naujas objektas Parduodama
Namų valdos sklypas su A+ klasės namo projektu Dembavoje, Panevėžio r.

90 000 €

10.18 a

Naujas objektas Parduodama
Parduodamas butas Panevėžyje, Staniūnų g., 2 kamb., 37.18 kv.m.

27 900 €

2 kamb., 35 kv. m.

Naujas objektas Parduodama
Parduodamas butas Panevėžyje, Klaipėdos g., 2 kamb., 50.41 kv.m.

65 000 €

2 kamb., 50 kv. m.

Parduodama
Parduodami namų valdos paskirties sklypai Šiauliuose, Vinkšnėnų g.

10 000 €

Parduota
Parduodamas butas Dariaus ir Girėno g. 3, Panevėžyje

50 000 €

2 kamb., 50 kv. m.

Parduota
Parduodamas butas Klaipėdos g. 99, Panevėžyje, 3 kamb., 2 aukštas

139 000 €

3 kamb., 82 kv. m.

Parduodama
Parduodamas sklypas Lėvens g., Bernatonių k., Panevėžio r.

25 000 €

25 a

Parduota
Parduodamas žemės ūkio paskirties sklypas Janionių k., Širvintų r.

24 000 €

4.84 ha

Parduota
Parduodamas butas J. Basanavičiaus g. 52A, Panevėžys

38 900 €

2 kamb., 45 kv. m.

Parduota
Parduodamas butas Smėlynės g. 59, Panevėžyje, 2 kamb., 2 aukštas

42 000 €

2 kamb., 48 kv. m.

Parduota
Parduodamas butas Vilniaus g., Panevėžyje, 4 kamb., 2 aukštas

83 500 €

4 kamb., 85 kv. m.

Parduota
Parduodami 27 ha ploto žemės ūkio paskirties sklypai, Panevėžio r., Praščiūnai

185 000 €

27.8339 ha

Parduota
Parduodamas butas Panevėžyje, Vilniaus g. 18

34 500 €

1 kamb., 29 kv. m.

Parduota
Parduodamas butas Panevėžyje, Ateities g. 8, 2 kamb., 4 aukštas

49 985 €

1 kamb., 50 kv. m.

Parduota
Erdvus 2 kamb. butas renovuotame name Beržų g., Panevėžyje

44 900 €

2 kamb., 51 kv. m.

Parduota
2 kamb. butas renovuotame name Aukštaičių g. 2, Panevėžyje

47 500 €

2 kamb., 45 kv. m.

Parduodama
Parduodamas sklypas Nainiškių k., Panevėžio r.

71 000 €

18.73 ha

Parduota
60 ha žemės ūkio paskirties sklypas Suolelių k., Utenos r.

220 000 €

60 ha

Parduota
1 kamb. butas Smėlynės g. 51, Panevėžyje

35 000 €

1 kamb., 35 kv. m.

Parduota
18 ha žemės ūkio paskirties sklypas Kelmės r., Žeberių k.

73 000 €

18 ha

Parduota
77 ha ploto žemės ūkio paskirties sklypai Anykščių r.

385 000 €

77 ha

Parduota
Žemės ūkio paskirties sklypas (12 ha) Panevėžio r., Ustronės k.

53 000 €

12.0697 ha

Parduota
Erdvus 31,4 ha žemės ūkio sklypas Pasvalio r. Žvirgždės k.

219 800 €

31.4038 ha

Parduodama
Parduodamas sklypas Beržų g. 33, Senamiesčio k., Panevėžio r.

23 500 €

23.56 a

Parduota
15.23 ha žemės ūkio paskirties sklypas Radeikių k., Rokiškio r.

80 900 €

15.23 ha

Parduodama
Komercinis sklypas (3,31 ha) šalia magistralės VIA BALTICA

90 000 €

3.31 ha

Asta Samulionytė
Asta Samulionytė

Esu profesionali nekilnojamojo turto brokerė Panevėžyje bei šio tinklaraščio autorė. Jau 7 metus padedu savo klientams spręsti nekilnojamojo turto klausimus. Dirbdami su manimi gausite aukštos kokybės paslaugas bei profesionaliai užbaigtą sandorį.

Remiantis 61 atsiliepimu

Aura Aksenaviciute
Aura Aksenaviciute

2023-03-13

Google

Astos pagalba labai kokybiska ir konkreti. Visi klausimai buvo atsakyti konkreciai ir aiskiai. Labai malonus ir profesionalus bendravimas. Reckomenduoju 100%.

martin model
martin model

2023-03-01

Google

Excellent service. Professional, competent and trustworthy. I can recommend Asta at any time to anybody who searches for fast and reliable service.

Linas Laskevicius
Linas Laskevicius

2023-02-10

Google

Reaguoja greitai, bendrauja konkrečiai, mėgsta savo darbą.

Regina navadvorskienė
Regina navadvorskienė

2023-02-02

Google

Suteikė labai operatyviai ir informatyviai visą mane dominančią informaciją.

Leokadija Vaitiekaitienė
Leokadija Vaitiekaitienė

2023-01-05

Google

Dėkoju gerb. Astai už profesionalią pagalbą bei malonų bendravimą. Pagarbiai Leokadija

Achte Alautdinovas
Achte Alautdinovas

2022-12-27

Google

Noreciau Astai padėkoti uz greitai ir profesionaliai atliktas paslaugas. Gyvendamas pats uzsienyje ji sutvarkė visus reikalus ir dokumentus. Tikrai 100% rekomenduoju .

Gitana Blackall
Gitana Blackall

2022-11-10

Google

Dziaugiuosi, kad pasirinkau Asta ir jos komanda. Profesionali, rupestinga, ismananti savo darba, padedanti nuo pat pradziu ir iki pat pabaigos su visais jums aktualiais NT klausimais. Aciu, Asta!

Viktorija Jakucionyte
Viktorija Jakucionyte

2022-11-10

Google

Tikrai rekomenduoju Astą. Labai patiko, kad papasakojo apie nuomos rinką, kokios tendencijos, ką ji rekomenduotų. Matosi, kad išmano ir myli savo darbą.

Karolis Pliauskys
Karolis Pliauskys

2022-09-11

Google

Noreciau padekoti Astai uz greitai ir profesionaliai atliktas paslaugas. Gyvendamas uzsienyje kreipiausi i Asta del NT paslaugu. Sioje srityje ji tikrai profesionale. Rekomenduoju tiek uzsienyje tiek Lietuvoje gyvenantiem zmonem, darbas bus tikrai kokybiskai atliktas.

Lina Jurgelionyte
Lina Jurgelionyte

2022-06-14

Google

Dėkinga esu Astai už atliktą darbą, labai kokybiškai, aiškiai, suprantamai ir rūpestingai, malonus bendravimas

Siųsti užklausą