Kapitalinis remontas ir rekonstravimas: skirtumai ir reikalavimai

Kapitalinis remontas ir rekonstravimas: skirtumai ir reikalavimai

Kapitalinis remontas ir rekonstravimas yra svarbi statinių atnaujinimo proceso dalis. Nors sąvokos dažnai naudojamos kaip sinonimai, tarp jų yra tam tikrų skirtumų ir reikalavimų, kuriuos svarbu suprasti.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija paaiškina, kuo statinio kapitalinis remontas skiriasi nuo rekonstravimo, kada jiems atlikti reikalingas statybą leidžiantis dokumentas (SLD) ir kokia numatoma atsakomybė, jei nesilaikoma teisės aktuose numatytų reikalavimų.

Kapitalinis remontas: kokie keliami reikalavimai?

Kapitalinis remontas – procesas, kurios tikslas yra atnaujinti pastatą / patalpą nekeičiant statinio išorės matmenų (ilgio, pločio, aukščio ir pan.). Tai gali apimti pastato šildymo, elektros ar vandens sistemų atnaujinimą, renovaciją arba net pastato konstrukcijos stiprinimą. Kapitalinio remonto tikslas yra atkurti pastato / patalpos funkcionalumą, saugumą ir patrauklumą.

Pastato laikančiosios konstrukcijos pertvarkomos, kai jos stiprinamos (išskyrus esamų angų užtaisymą), silpninamos, pakeičiamos (dalinai ar visos) to paties ar kito tipo laikančiosiomis konstrukcijomis.

Taigi esminis skirtumas, lemiantis statybos darbų priskyrimą kapitalinio remonto ar rekonstravimo statybos rūšiai yra tas, kad perstatant pastato laikančiąsias konstrukcijas kapitalinio remonto atveju jokie pastato išorės matmenys nesikeičia, o rekonstravimo atveju – pasikeičia bet kurie statinio išorės matmenys.

Statinio rekonstravimas: kas svarbu?

Rekonstravimas, kita vertus, yra platesnis sąvokos apibrėžimas ir apima ne tik atstatymą, bet ir galimybę pakeisti pastato / patalpos paskirtį bei funkcionalumą. Tai dažnai apima statybos struktūrų pakeitimus, pertvaras, pridėjimus arba pastato dalinį ar net visišką pakeitimą. Rekonstravimas gali apimti naujų arba patobulintų funkcijų įtraukimą, tokių kaip papildomos patalpos arba modernios techninės sistemos.

Statybos įstatyme pastato / patalpos rekonstravimas apibrėžiamas kaip statyba, kurios tikslas – perstatyti statinį: pakeisti statinio laikančiąsias konstrukcijas, pakeičiant statinio išorės matmenis (ilgį, plotį, aukštį ir pan.).

Pagrindinius principus, pagal kuriuos statybos darbai priskiriami atskiroms statybos rūšims, nustato statybos techninis reglamentas STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ (Reglamentas). Reglamento 9 punkte nurodyta, kad statinio rekonstravimo tikslas – perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas ir tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan.

Reglamento 9 punkte išvardyti statybos darbai, kuriuos atlikus laikoma, kad statinio laikančiosios konstrukcijos yra perstatomos. Laikančiosios konstrukcijos perstatomos, kai pakeičiamos bet kurios laikančiosios konstrukcijos kitomis, įrengiamos naujos ar pašalinama dalis esančių konstrukcijų.

Nuo 2023-11-01 įsigalioja Statybos įstatymo nuostata, numatanti, kad, jeigu rekonstruojamo pastato tūris po rekonstrukcijos padidės daugiau negu 100 procentų, toks pastatas bus laikomas nauju statiniu ir jam bus taikomi teisės aktuose, teritorijų planavimo dokumentuose nustatyti naujo statinio projektavimui ir statybai keliami reikalavimai.

Skirtingai nuo kapitalinio remonto, rekonstravimas gali reikalauti griežtesnių leidimų ir teisinių procedūrų, nes jis gali įtakoti pastato išvaizdą, aplinkos vystymą arba netgi kultūrinį paveldą. Tai reikalauja išsamesnio projektavimo proceso ir galimai ilgesnio laiko bei išlaidų. Be to, rekonstravimo procesas gali būti sudėtinges dėl greta esančių ar kitų infrastruktūros sistemų įtraukimo.

Svarbu, kad kapitalinis remontas ir rekonstravimas būtų atliekami atsižvelgiant į projektavimo ir statybos standartus, nacionalinius ar vietinius statybos kodeksus ir taisykles. Tai užtikrins, kad atnaujinta infrastruktūra būtų saugi, patikima ir priimtina. Taip pat būtina nepamiršti, kad pastato naudotojai, gyventojai arba darbuotojai turėtų būti informuojami ir supažindinami su atliekamais darbais bei galimu trukdymu.

Norint pasiekti sėkmingą kapitalinio remonto ar rekonstrukcijos rezultatą, svarbu aiškiai nusistatyti tikslus ir poreikius, atlikti išsamų tyrimą bei parengti tinkamą projektą.

Kapitalinis remontas ir rekonstravimas gali būti didelės apimties ir kompleksiški projektai, tačiau jų teisingas įgyvendinimas yra būtinas norint išlaikyti infrastruktūros patikimumą ir gerovę.

Kokias atvejais būtinas statybą leidžiantis dokumentas?

Statybos inspekcija yra sukūrusi modernius įrankius, kurių pagalba greitai ir paprastai galite pasitikrinti ar planuojamiems pastato / patalpos kapitalinio remonto ar rekonstravimo darbams privalomas statybą leidžiantis dokumentas.  Automatinius klausimynus rasite čia:

Statybą leidžiančių dokumentų privalomumas kapitaliniam remontui;

Statybą leidžiančių dokumentų privalomumas rekonstravimui.

Daugiau naudingos informacijos

NT naujienos
Asta Samulionytė
Asta Samulionytė

Esu profesionali nekilnojamojo turto (NT) brokerė, įmonės „NT pardavimų sprendimai“ įkūrėja bei šio tinklaraščio autorė. Šioje srityje dirbu nuo 2016 metų. Per netrumpą darbo patirtį sudariau daugybę sėkmingų NT sandorių, kurių vertė jau viršijo keliasdešimt milijonų eurų. Dirbdami su manimi gausite aukštos kokybės paslaugas bei profesionaliai užbaigtą sandorį. Žemės sklypų bei miškų pardavimas visoje Lietuvoje. Gyvenamojo ir komercinio turto pardavimas Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Trakuose, Elektrėnuose, Vievyje ir Palangoje.

Užklausos forma dėl nekilnojamojo turto pardavimo:

  • konsultacija nemokama ir niekuo neįpareigojanti.
Kiti mano straipsniai:

NŽT struktūros ir asmenų aptarnavimo pokyčiai nuo 2024 m.

Nuo 2024 m. keičiasi ir NŽT struktūra. Didžiausias struktūrinis pokytis yra susijęs su 50 teritorinių skyrių jungimu į 5 žemės tvarkymo ir administravimo skyrius (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apygardų).

Naujos statybos butų pardavimas nuo 2024-ųjų: svarbiausi pokyčiai

Naujos statybos butų pardavimas nuo 2024 - ųjų ir svarbiausi pokyčiai. Kas keisis perkant buta naujos statybos daugiabučiuose? Kokie pirkimo proceso pokyčiai? Visą naudingą informaciją rasite šiame straipsnyje.

Kas svarbu perkant butą negyvenamosios paskirties patalpose?

Gyventojams atkreipus dėmesį į skelbimuose vis dažniau pasitaikančius siūlymus pirkti butą negyvenamosios paskirties patalpose, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) įspėja: įsigijus tokį butą ne tik netenkama kai kurių gyvenamajam būstui priklausančių garantijų, bet gali tekti sumokėti baudą.

Parduodami 21.35 ha žemės sklypai Ažuožeriškių k., Zarasų r.

56 000 €

21.35 ha

Parduodami 13.24 ha žemės sklypai Bulinskių k., Utenos r.

34 000 €

13.24 ha

15.7 a žemės sklypai Saulėlydžio akl., Vyčių k., Panevėžio r.

16 000 €

15 a

10.93 ha žemės ūkio sklypas su mišku Paberžės k., Kaišiadorių r.

50 000 €

10.93 ha

7.09 ha žemės ūkio sklypas Girsteikių vs., Panevėžio r.

52 500 €

7.09 ha

45.77a namų valdos sklypas Malūno g., Velžio k., Panevėžio r.

68 000 €

45 a

2 kamb. butas Semeliškių g., Vievyje, Elektrėnų sav.

50 000 €

2 kamb., 49 kv. m.

2 kamb., 52.03 kv.m. butas Naujojoje g., Liūdynės k., Panevėžio r.

49 000 €

2 kamb., 52 kv. m.

Rodyti daugiau

Remiantis 81 atsiliepimu

Aušra Lapienė
Aušra Lapienė

2023-12-28

Google

Gerai organizuotas darbas, profesionalus ir malonus bendravimas.

Modestas Mon
Modestas Mon

2023-11-15

Google

Kreipiausi i Asta konsultacijos.Tikra savo srities profesionalė!!! Viska paaiškino PROFESIONALIAI, AIŠKIAI, MANDAGIAI. DĖKOJU Astai!!!!

Rolandas Dauksas
Rolandas Dauksas

2023-11-05

Google

Ačiū Astai Mūsų bendradarbiavimas buvo ne tik produktyvus, bet ir žmogiškai malonus. Nuo pat pradžių buvo jaučiamas darbo supratimas ir profesionalumas, tai pat aukščiausio lygio komunikacija. Gerų jums sandorių ir klientų! O klientams tik lieka džiaugtis sudarius sutartį su Asta, nes bus viskas OK. Su pagarba, Rolandas D.

Marius Alchimavičius
Marius Alchimavičius

2023-10-27

Google

Malonus bendravimas, profesionali pagalba.

Iona van der Waal
Iona van der Waal

2023-10-16

Google

Trumpai aprasant: profesionalumas, malonus bendravimas, detalus pardavimo/pirkimo aprasymas, eigos paaiskinimas. Sandorio organizavimas su issamia infomacija kas ir kada vyksta. Labai dekinga Astai uz paprasta, bet aiskia sandorio eiga. labai profesionali bei maloni NT brokere, kuria rekomenduoju 100% Pagarbiai, Ilona Kopenhaga

Edvardas Cereska
Edvardas Cereska

2023-10-04

Google

Už nuoširdų ir dalykišką bendravimą, pirkimo-pardavimo klausimais, Jums gerb., Asta, tariu didelį ačiū! Rekomenduoju 100 procentų!

Rasa Visockaite
Rasa Visockaite

2023-08-02

Google

Puiki specialistė, labai operatyvi, puikiai atliko savo darbą, nuoširdžiai bendraujanti, dėmesinga, puikiai suteiktos paslaugos, rekomenduoju tikrai nepasigailėsite.

Vaida Zakarauskiene
Vaida Zakarauskiene

2023-07-02

Google

Ieškojome pirkti buta. Ir arsirado visai netikėtai. Su brokerės Astos Samulionytės pagalba ji nusipirkome. Ačiū Jums už kantrybe ir laika. Labai šilta ir draugiška, žinanti savo darba brokerė. Rekomenduojame 100% ❤️

Airidas J.
Airidas J.

2023-06-09

Google

Esame labai dėkingi Astai, kuri smarkiai pagelbėjo mums įsigyjant būstą bei padėjo mums sėkmingai naviguoti tarp visų iškilusių klausimų, iššūkių bei sunkumų. Ji konkreti, atsidavusi savo darbui bei nuoširdžiai ieško visoms pusėms geriausių sprendimų, net jeigu tai jai nėra "privaloma".

Vilma Romančikienė
Vilma Romančikienė

2023-06-06

Google

Didelis Ačiū Astai už konsultacijas!!! Profesionali brokerė, džiaugiuosi jog kreipiausi būtent i Asta. Rekomenduoju tikrai puiki brokerė!

Siųsti užklausą