Palyginimų sąrašas

Kaip sklandžiai ir be nuostolių parduoti paveldėtą turtą?

Kaip sklandžiai ir be nuostolių parduoti paveldėtą turtą?

Jeigu paveldėjote nekilnojamąjį turtą ir apsisprendėte, jog jis Jums nereikalingas, logiškas sprendimas – parduoti ir gauti iš to pajamas. Žinoma, paveldėto turto pardavimas susijęs ne tik su pajamomis, bet ir su tam tikrais mokesčiais. Panagrinėkime šią temą plačiau.

Kada galima parduoti paveldėtą nekilnojamąjį turtą?

Tam nėra jokių specialių terminų ar laiko limitų. Parduoti galima tiek iš karto, tiek po metų, dešimties ar daugiau. Tik svarbu prisiminti, kad pardavimas galimas ne anksčiau, nei gausite NT paveldėjimo teisės liudijimą ir įregistruosite butą kaip savo nuosavybę. Kol jis jums oficialiai dar nepriklauso, jokie pardavimai negalimi.

Suprantu, kad paveldėjus turtą iš giminaičių ir suvokiant, kad jo tikrai nenaudosite, daug kam norisi kuo greičiau jį pelningai parduoti bei gauti pinigų. Vis tik skubėti neverta. Geriau viską nuodugniai apgalvoti, pasitarti su specialistais. Gal geriau kol kas nuomoti? Jeigu Jūsų paveldėtas turtas yra strategiškai geroje vietoje (miesto centre, kurortiniame miestelyje ar pan.), jis ilgą laiką gali generuoti jums gana neblogas pajamas. Jeigu nesate pirmos eilės giminaitis velioniui, prisiminkite, kad turėsite susimokėti GMP (Gyventojų pajamų mokestį nuo gauto pelno), jei tai nėra turtas, kuris priklauso jums ne trumpiau nei 10 metų. Galbūt verta palaukti ir po tų 10 metų gauti ženkliai didesnes pajamas?

Aišku, jeigu turtas yra netinkamas nuomai arba šiuo metu gyvenate užsienyje ir nenorite jo išlaikyti, laukti veikiausiai nėra paranku.

Siūlau apsvarstyti visas įmanomas galimybes ir pasirinkti parankiausią. Jei sunku susigaudyti, kaip daryti geriau, kreipkitės į mane. Mielai pagelbėsiu. Galiu padėti parduoti jūsų paveldėtą butą net jei gyvenate ne Lietuvoje ir neturite galimybių dažnai atvykti. Tokiu atveju galimas atstovavimas pagal įgaliojimą.

Kaip nustatoma paveldėto nekilnojamojo turto vertė?

Prieš priimant paveldimą turtą pagal paveldėjimo teisės liudijimą visais atvejais rekomenduojama pasidaryti turto vertinimą. Tokiu atveju į paveldėjimo liudijimą notaras įrašys paveldėto turto kainą ne pagal Registrų centro duomenis, kur kaina veikiausiai neatitinka tikrovės (paprastai būna žymiai mažesnė už  realią pardavimo kainą), o iš Jūsų pateiktos turto vertinimo ataskaitos. Taip Jūs užbėgsite už akių ateityje galimam gyventojų pajamų mokesčiui turtą pardavus.

Jei paveldėto nekilnojamojo turto priėmimo metu pamiršote pasidaryti turto vertinimą ir po kažkurio laiko norite jį parduoti, tai atlikti galite ir pardavimo metu. Tokiu atveju retrospektyvinis turto vertinimas bus atliekamas atgaline data, t. y. mirties datai.

Ši išimtis yra taikoma tais atvejais, kai turtas paveldimas iš pirmos eilės giminaičių: tėvo, mamos, senelės, senelio, brolio, sesers, vaiko, įvaikio, vaikaičio.

Jei turtą paveldėjote iš sutuoktinio ir ilgiau nei 2 metus esate jame deklaravę gyvenamąją vietą – tuomet nėra skaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis ir turto vertinimas paveldėjimo metu nėra būtinas. Šiuo atveju svarbu iki pardavimo momento neišsideklaruoti iš paveldėto nekilnojamojo turto.

Kokius mokesčius prireiks susimokėti?

Parduodamas paveldėtas nekilnojamas turtas gali būti apmokestinamas du kartus:

 • pirmą kartą mokamas paveldimo turto mokestis (kai butas tampa paveldėtojo nuosavybe);
 • antrą kartą mokamas gyventojų pajamų mokestis (GPM), parduodant NT.

Pirmojo mokesčio nereikia mokėti tokiais atvejais:

 • jeigu turtas paveldėtas po sutuoktinio mirties;
 • jeigu turtas paveldėtas iš artimo giminaičio: tėvo, mamos, senelės, senelio, brolio, sesers, vaiko, įvaikio, vaikaičio.

Ar galima nemokėti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) parduodant paveldėtą nekilnojamąjį turtą?

GPM apskaičiuojamas kaip procentas nuo skirtumo tarp gautų nekilnojamo paveldėto turto pardavimo pajamų ir jo vertės nurodytos paveldėjimo teisės liudijime. Būtinai išskaičiuojami visi privalomi mokėjimai bei išlaidos remontui, jei tokių buvo. Gera žinia, kad kai kuriais atvejais, šio mokesčio taip pat galima išvengti. Jis nemokamas:

 • kai paveldėtas turtas parduodamas už tokią pat kainą, kaip ir įgytas paveldėjimo metu. Jei nekilnojamas turtas paveldėtas iš pirmos eilės giminaičių ir paveldėjimo metu nebuvo atliktas turto vertinimas, tai galima pardavimo metu atlikti retrospektyvinį vertinimą mirties datai. Tokiu atveju GPM skaičiuojamas nuo pardavimo ir įvertinimo kainų skirtumo.
 • kai paveldėtas turtas yra jūsų nuosavybė ne trumpiau kaip 10 metų;
 • kai ne trumpiau kaip 2 pastaruosius metus tai yra jūsų deklaruota gyvenamoji vieta ir iš jos nesate išsideklaravęs iki pardavimo momento;
 • kai paveldėtas turtas yra jūsų deklaruota gyvenamoji vieta trumpiau nei 2 metai, bet per vienerius metus nuo pardavimo įsigyjate ir deklaruojate kitą gyvenamąją vietą.

Verta atkreipti dėmesį, kad jei nekilnojamąjį turtą paveldėjo ne vienas žmogus, o, pavyzdžiui, du sutuoktiniai, deklaruoti gyvenamąją vietą reikia abiem. Antraip pardavimo atveju gali susiklostyti situacija, kai vienas jų GPM nemokės, o kitam teks tai daryti.

Jei nekilnojamas turtas parduodamas už mažesnę sumą, nei jis vertas

Tai dar viena galimybė nemokėti gyventojų pajamų mokesčio. Dar kartą pabrėžiu, kad jis mokamas ne nuo pajamų, gautų pardavus paveldėtą turtą, o nuo pelno. Tai reiškia, kad jei parduosite turtą už sumą, atitinkančią jo vertę, nurodytą paveldėjimo teisės liudijime, jūsų pelnas bus lygus nuliui. Nuo nulio jokių mokesčių niekas jums nenuskaičiuos. Būna atvejų, kai susidaro nemažos buto remonto ar renovacijos išlaidos. Jeigu turite visus jas patvirtinančius dokumentus, gali būti, kad oficialiai jūsų pelnas bus net ne nulinis, o minusinis. Taigi, viską reikia gerai pasiskaičiuoti bei susižiūrėti.

Kaip vyksta paveldėto nekilnojamojo turto pardavimas?

Iš esmės tai procesas, analogiškas bet kokio kitokio NT pardavimui. Skirtumas tik tas, kad jūs šį NT gavote paveldėjimo būdu. Potencialiam pirkėjui dėl to didelio skirtumo nėra. Svarbiau, ar parduodamas butas atitinka lūkesčius.

Jei jau nusprendėte parduoti paveldėtą turtą, tai, suprantama, nenorėsite tuo užsiimti kelerius metus. Remdamasi savo ir kolegų patirtimi, galiu drąsiai patvirtinti, jog nuosekliai sudėliotas pardavimų planas visą procesą labai pagreitina. Jei pasiseks, pardavimas gali įvykti ir per mėnesį. Tačiau norint sėkmę privilioti, būtina paruošti jai tinkamą „jauką“:

 • įsitikinti, kad turite visus reikalingus dokumentus bei leidimus;
 • pasirūpinti tinkama reklama. Į tai įeina ir kokybiškai atliktos nuotraukos, ir patrauklus, parduodamo turto privalumus atskleidžiantis skelbimo tekstas, ir pakankama skelbimų sklaida internete;
 • teisinga, rinkos situaciją atitinkanti kaina;
 • sugebėjimas teisingai komunikuoti su potencialiais pirkėjais.

Jeigu žiūrint į šiuos punktus pradeda „imti nervas“ ir kyla abejonės, ar tikrai sugebėsite susitvarkyti, skubu nuraminti, kad tokia reakcija būdinga daugumai. Būtent todėl žmonės paprastai nesiima pardavinėti nekilnojamojo turto patys, o kreipiasi į NT brokerius. NT rinka – mano mylima sritis jau ilgą laiką. Galiu pasirūpinti visu procesu ar jo dalimi sklandžiai bei padėti išvengti jums nepageidaujamų rūpesčių, gaišaties ir nuostolių.

Kiek kainuoja nekilnojamojo turto pardavimas su NT brokeriu?

Patikėdami savo turto pardavimą NT brokeriui, Jūs patikite savo pardavimo projektą visai profesionalų komandai. Tai:

 • pats NT brokeris;
 •  fotografai;
 • objekto reklamos kūrėjai;
 • nekilnojamojo turto ir verslo vertintojai;
 • bankų atstovai išskirtinai greitai aptarnaujantys mūsų klientus ir geresnėmis sąlygomis finansuojantys mūsų objektų pirkimą;
 • matininkai;
 • notarų biurai;
 • apdailininkai bei iškraustymo/perkraustymo paslaugas teikiančios įmonės.

Esant reikalui galimas Jūsų atstovavimas pagal įgaliojimą.

Paveldėto turto pardavimo kaina priklauso nuo būsimo sandorio, situacijos sudėtingumo, objekto likvidumo bei Jūsų norimos kainos. Jei visi Jūsų turto dokumentai bus tvarkingi, nereikės rūpintis dokumentų dublikatų, pažymų bei leidimų parduoti gavimu – mano paslaugų kaina bus palankesnė Jums. Jei bus reikalingas Jūsų atstovavimas pagal įgaliojimą, objekto paruošimas pardavimui, reikalingų dokumentų, pažymų bei leidimų parduoti surinkimas – paslaugų  kaina bus šiek tiek aukštesnė. NT brokerio paslaugų mokestis yra SĖKMĖS mokestis, taigi ir taikomas tik įvykus pardavimui.

Įprastai nekilnojamojo turto brokerio paslaugos kainuoja:

 • apie 3 proc. nuo faktinės pardavimo kainos. Tiksli paslaugų kaina aptariama kiekvienu konkrečiu atveju.
 • jei turto vertė mažesnė nei 45 000 Eur, tuomet taikomas fiksuotas paslaugų mokestis priklausantis nuo situacijos sudėtingumo.

Nėra dviejų vienodų sandorių, jie visi skirtingi, todėl ir paslaugų kaina kas kartą yra aptariama individualiai.

Ieškote NT brokerio nekilnojamo turto pardavimui? Sužinokite sąlygas!

Užpildykite užklausos formą ir su Jumis susisieksiu per 1 darbo dieną!

* konsultacija nemokama ir niekuo neįpareigojanti.

  Užklausos forma dėl nekilnojamojo turto pardavimo:

  Panašūs įrašai

  Nekilnojamo turto agentūros Panevėžyje. Kaip išsirinkti geriausią?

  Jeigu norite įsigyti ar parduoti nekilnojamą turtą, geriausia to imtis ne patiems, o patikėti...

  Daugiau
  Asta Samulionytė
  - - - Asta Samulionytė

  Sandoriai atsiskaitant grynaisiais – iki 5000 Eur

  Sandoriai grynaisiais iki 5000 Eur Nuo 2022 metų lapkričio pirmos dienos įsigalioja nauji...

  Daugiau
  Asta Samulionytė
  - - - Asta Samulionytė

  Paveldėtos žemės pardavimas – kas svarbu?

  Paveldėtos žemės pardavimas ir su tuo susiję mokesčiai. Taikomi mokesčiai po žemės paveldėjimo. Kada galima parduoti paveldėtą žemę? Paveldėtos žemės pardavimo eiga.

  Daugiau
  Asta Samulionytė
  - - - Asta Samulionytė