Buto pardavimas: apie viską išsamiai
Buto pardavimas – procesas, kurio visi etapai yra svarbūs, todėl norint išvengti brangiai kainuojančių klaidų, reikia žinoti, ką, kada ir kaip daryti, jei norite greitai ir brangiai parduoti savo butą. Šiame straipsnyje aptarsime kiekvienam buto pardavėjui kylančius klausimus: kokie pagrindiniai dokumentai reikalingi buto pardavimui; kaip tinkamai pasiruošti pardavimui; kokia proceso eiga; kokie mokesčiai taikomi po pardavimo?
Straispnio turinys:
- Buto pardavimo eiga: 7 pagrindiniai žingsniai;
- Kaip parduoti butą greitai?
- Kiek trunka buto pardavimas?
- Buto pardavimas nuotoliniu būdu
- Mokesčiai pardavus butą
- Dažniausi klausimai apie buto pardavimą
Buto pardavimo eiga: 7 pagrindiniai žingsniai link sėkmės
Šie veiksmai yra lyg pamatas pardavimo procese:
- Įsitikinti, kad tikrai galite parduoti butą, kad visi dokumentai yra paruošti būsimam sandoriui. Sekančiame straipsnyje skaitykite plačiau apie tai, kokių dokumentų reikia parduodant butą.
- Jei butas šiuo metu yra nuomojamas, geriau palaukti, kol gyvenantys žmonės išsikels ir tik tuomet pradėti pardavimo procesą.
- Nesistengti nuslėpti nuo būsimo pirkėjo informacijos apie natūralų būsto nusidėvėjimą, stengiantis atlikti kosmetinį remontą probleminėse būsto vietose, pvz. paslėpti pelėsį ar užglaistyti defektus sienose. Pirkėjas tai akivaizdžiai matys, o būsto kaina nuo to nepakils ir tai bus terpė nereikalingam ginčui.
- Nusistatyti realią rinkos kainą.
- Butą kruopščiai paruošti fotografavimui bei būsimoms apžiūroms, sukurti profesionalius reklaminius skelbimus ir juos kuo plačiau paskleisti.
- Jei šiuo metu gyvenate užsienyje ar kitame mieste, reikia susirasti patikimą žmogų, kas galės Jūsų butą parodyti potencialiems pirkėjams.
- Jei esate užsienyje, apsvarstykite grįžimo galimybes dokumentų pasirašymui.
Kaip greitai parduoti butą?
- Tinkamai paruošti dokumentus. Visų pirma reikėtų tinkamai paruošti visus dokumentus buto pardavimui: jei butas yra įkeistas bankui – reikia gauti banko leidimą butą parduoti, jei turite nepilnamečių vaikų – reikia notaro leidimo butą parduoti, jei namui yra atlikta renovacija – reikia įsitikinti, ar butui nereikia atlikti naujų kadastrinių matavimų, jei butą esate paveldėję – reikėtų pasikonsultuoti dėl galimo GPM mokesčio po pardavimo, jei butas pirktas, bet neišlaikytas 10 metų – taip pat reikėtų pasidomėti galimais mokesčiais po pardavimo. Kai jau būsite tikri, kad visa dokumentacija yra tvarkinga, nusistatykite realią buto kainą.
- Aktyvūs buto pardavimo veiksmai. Po to reikėtų parduodamą turtą kruopščiai paruošti fotosesijai, profesionaliai nufotografuoti ir paruošti patrauklius reklaminius skelbimus pabrėžiant buto privalumus bei išskirtinumą NT rinkoje, o reklamą nuolat talpinti į populiariausius skelbimų portalus. Toliau seka apžiūros ir darbas su pirkėjais, jų poreikių išsiaiškinimas ir atliepimas į juos bei sugebėjimas greitai užmegzti šiltą ir draugišką kontaktą, kuris padės sklandžiai vesti derybas. Susitarimą su buto pirkėju užtvirtinkite preliminariąja buto pirkimo – pardavimo sutartimi. Tai yra labai atsakingas momentas, nes Jūsų padarytos klaidos ir paliktos spragos gali brangiai kainuoti. Toliau seka pagrindinės pirkimo – pardavimo sutarties pasirašymas pas notarą. Jei Jūsų buto pirkėjas turtą perka nuosavomis lėšomis, tai pinigus gausite iš karto, jei su kredito įstaigos finansavimu – išmokėjimą gausite per 1 mėnesį.
Kiek laiko trunka buto pardavimas?
- Buto pardavimo eiga ir jos trukmė priklauso nuo daug veiksnių, ypatingai, nuo Jūsų konkrečios situacijos. Kiekvienas nekilnojamojo turto pardavimas yra kitoks. Pats paprasčiausias buto pardavimo sandoris, kai nereikalingi bendraturčių atsisakymai pirkti, teismo leidimas parduoti dėl nepilnamečių vaikų, kreditoriaus leidimas parduoti, buto vertinimas bankui, grįžimas į Lietuvą iš kitos šalies, kadastrinių matavimų tikslinimas ir pan., užtrunka 2 – 4 savaites. Dar priklauso nuo to, kiek laiko teks laukti pas notarą paskirto sandorio tvirtinimo laiko.
- Jei buto pardavimas sudėtingesnis, trukmė gali būti ir keli mėnesiai. Tam, kad sutvarkyti visus reikalingus dokumentus, visur reikalingas laikas.
- Svarbus įstatymų pakeitimas nuo 2023 m. sausio 1 d. Jei Jūs turite nepilnamečių vaikų ir šis butas vienintelis šeimos turtas, bus reikalingas notaro leidimas turtą parduoti. Nuo 2023 m. pradžios į teismą dėl leidimo butą parduoti kreiptis nebereikia, šią funkciją perėmė notarai.
- Jei Jūsų butas yra pirktas su banko paskola, kuri yra nebaigta išmokėti, bus reikalingas kreditoriaus leidimas parduoti. Jį gausite per 5 darbo dienas. Jei butui reikalingas kadastrinių matavimų tikslinimas dėl perplanavimo ar namui atliktos modernizacijos – užtruksite apie 2 savaites. Jei šiuo metu esate užsienyje ir neturite galimybės grįžti į Lietuvą patys užsiimti buto pardavimu, teks susirasti patikimą atstovą ir jam parašyti įgaliojimą. Įgaliojimo sudarymas užsienyje užtrunka apie 2 savaites.
Aptarėme tik keletą situacijų, kurias tenka įveikti parduodant butą. Ir tai tik dokumentų tvarkymas. O kur dar pirkėjo suradimas? Tai irgi užtrunka laiko. Apibendrinant galiu teigti, kad buto pardavimas vidutiniškai užtrunka 2 – 4 mėnesius. Su profesionalaus nekilnojamojo turto brokerio pagalba – greičiau. Nes toks žmogus sugebės kelis klausimus spręsti vienu metu, užbėgti įvykiams už akių, pasinaudoti savo darbo ryšiais ir pas reikiamus specialistus patekti greičiau.
Buto pardavimas nuotoliniu būdu: ar tai realu?
Buto pardavimas Lietuvoje, patiems esant užsienyje, daugumai žmonių sukelia didesnį ar mažesnį galvos skausmą. Juk namo, buto ar sklypo pardavime dažniausiai iškyla nemažai kliūčių. Būsimam sandoriui reikia surinkti būtinus dokumentus ir pažymas, tad tektų ne vieną kartą grįžti į Lietuvą. O kur dar būsimų pirkėjų apžiūros, preliminarios ir pagrindinės pirkimo – pardavimo sutarčių pasirašymas? Kaip parduoti butą esant užsienyje saugiai ir be didelio streso? Skubu jus nuraminti – savo nekilnojamąjį turtą galite saugiai parduoti net ir negrįždami į Lietuvą. Du esminiai žingsniai šiame procese:
- turėti visus reikalingus buto dokumentus;
- susirasti patikimą žmogų, gerai išmanantį nekilnojamojo turto pardavimo procesus, kuris galėtų viskuo pasirūpinti už jus.
Kas yra tas patikimas žmogus? Juo gali būti jūsų giminaitis ar draugas. Jei neturite tarp pažįstamų tokių, kuriems galima būtų patikėti šiuos reikalus, visada galite kreiptis į nekilnojamo turto brokerius. Tokiu atveju, pardavinėti savo turtą galima dviem būdais:
- kai Jūsų atstovas (giminaitis, draugas ar brokeris) reguliuoja tik patį pardavimo procesą – ieško pirkėjų, derasi dėl kainos ir kitų pardavimo sąlygų, tačiau negali tvarkyti jokių dokumentų ar pasirašinėti sutarčių. Tai reiškia, kad sutartą dieną Jūs vis viena privalėsite atvykti į Lietuvą tam, kad surinktumėte būtinus dokumentus ir pažymas bei pagrindinės pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymui;
- kai Jūsų atstovas veikia pagal Jūsų parašytą įgaliojimą, leidžiantį jam surinkti visus reikiamus dokumentus bei pasirašinėti sutartis.
Kaip parašyti įgaliojimą nekilnojamojo turto pardavimui?
Įgaliojimą galite išrašyti toje šalyje, kurioje gyvenate, Lietuvos atstovybėje ar konsulate. Taip pat galite parašyti pas vietinį šalies notarą, po to išversti į lietuvių kalbą su apostilės žyma. Jei planuojate dienai ar daugiau grįžti į Lietuvą, įgaliojimą galite parašyti ir pas notarą Lietuvoje. Taip pat įgaliojimą galite parašyti ir elektroniniu būdu, jei naudojatės mobiliu parašu. Dar kartą noriu pabrėžti: tam, kad viskas vyktų sklandžiai ir sąžiningai, Jūsų pasirinktas atstovas privalo būti tikrai patikimas bei turintis patirties nekilnojamojo turto srityje. Nesvarbu, tai bus giminaitis, draugas, ar NT brokeris, rekomenduoju:
- iš anksto susitarti dėl atlygio, pardavimo kainos, derybų taktikos, galimų nuolaidų bei visų kitų niuansų ir sąlygų;
- jei procesą nusprendėte patikėti brokeriui, būtinai pasirašykite sutartį.
Ar saugu buto pardavimą nuotoliniu būdu patikėti nekilnojamojo turto brokeriui?
Kaip parduoti butą esant užsienyje, jei neturite patikimo žmogaus, kuriam galite parašyti įgaliojimą ir kuris galėtų Jums pagelbėti? Tokiu atveju, reikėtų apgalvoti galimybę naudotis brokerio paslaugomis. Renkantis nekilnojamojo turto brokerį reikėtų pasidomėti jo reputacija, buvusių klientų atsiliepimais bei patirtimi. Patyręs nekilnojamojo turto brokeris pardavimo procese gali numatyti kelis žingsnius į priekį. Taip sutaupys ne mažai laiko ir padės išvengti brangiai kainuojančių klaidų. Jūs jausitės ramiai ir užtikrintai. Taip pat būsite tikri, kad visi Jūsų turto mokestiniai klausimai bus išspręsti dar iki pardavimo ir po kažkiek laiko Jūsų nepavys nesumokėti mokesčiai valstybei. Kitame mano straipsnyje galite paskaityti plačiau apie tai, kas sudaro brokerio paslaugų paketą ir ką už tai gausite.
NT paslaugos gyvenantiems užsienyje
Mano bei kitų šios srities kolegų patirtis liudija, kad dažniausiai žmonės, norėdami parduoti būstą esant užsienyje, renkasi nuotolines nekilnojamo turto brokerio paslaugas. Būsto ar kitokio NT objekto pirkimo / pardavimo tarpininkavimo paslaugos esminiai žingsniai:
- Profesionali objekto apžiūra, įvertinimas, privalumų ir trūkumų nustatymas.
- Kainos nustatymas remiantis rinkos duomenimis.
- Patikrinimas, ar nekilnojamojo turto pardavimui nėra kokių nors teisinių kliūčių.
- Derybos bei sandėrio sudarymas pirkimo ar pardavimo atveju.
- Išsamus visų reikiamų dokumentų sutikrinimas.
- Visų reikiamų dokumentų ir registrų tvarkymas su Jūsų įgaliojimu.
- Finansinių dokumentų tvarkymas bei pinigų pervedimų užtikrinimas.
Jeigu šiuo metu gyvenate užsienyje ir svarstote apie Lietuvoje esančio nekilnojamo turto pardavimą, esu pasiruošusi Jums pagelbėti:
- atstovauti Jūsų interesams pagal iš anksto aptartus kriterijus;
- visuose proceso etapuose tartis su Jumis;
- užtikrinti, kad būtų sutvarkyti visi reikiami dokumentai;
- nuolat informuoti apie proceso eigą;
- jei nuspręsite sandorio užbaigime dalyvauti patys, atvykimo dienai paruošti visus dokumentus bei rezervuoti laiką notaro biure ar banke;
- pasidžiaugti, kai viskas sklandžiai praeis per kuo trumpesnį laiką ir įvyks laukiamas sandoris.
Mokesčiai po pardavimo: tarifai ir lengvatos
Šį klausimą reikėtų išsiaiškinti dar prieš pradedant butą pardavinėti. Standartiškai gautas pelnas už nekilnojamojo turto pardavimą yra apmokestinamas 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu. Pelnas yra skaičiuojamas iš pardavimo metu gautos kainos atimant turto įsigijimo kainą. Pavyzdžiui, butą Jūs įsigijote prieš 1 metus už 80 000 Eurų, o pardavėte už 87 000 Eurų. Taigi kainų skirtumas yra 7 000 Eurų, kuris apmokestinamas 15 proc. GPM. Jei Jums nebus taikomas GPM mokesčio išimtys, turėsite sumokėti 1 050 Eur pelno mokestį į valstybės biudžetą. Gera žinia yra tai, kad GPM mokesčio mokėti nereikia šiais atvejais:
- jei pelno negavote;
- jei parduodamą turtą išlaikėte daugiau nei 10 metų;
- jei šis būstas buvo vienintelė Jūsų gyvenamoji vieta, jame buvote deklaravę gyvenamąją vietą ir per metus laiko nuo jo pardavimo įsigijote kitą būstą, kuriame irgi deklaravote gyvenamąją vietą;
- jei šis būstas buvo paveldėtas iš pirmos eilės giminaičių (tėvų ar brolių, seserų). Išlaikytas trumpiau nei 10 metų ir jame nebuvote deklaravę gyvenamosios vietos, tačiau pardavimo metu darėte retrospektyvinį vertinimą. O pardavėte pigiau, nei buvo įvertintas retrospektyvinio vertinimo metu;
- jei butą po įsigijimo remontavote, pagerinote jo būklę ir surinkote visus išlaidų remontui dokumentus bei remontą įregistravote VĮ Registrų centre. Taip pelną pagrįsite sąnaudomis.
Dažniausi klausimai apie buto pardavimą
- Kada galiu butą parduoti? Butą galite parduoti bet kada, kai tik tam yra tinkamai paruošti visi dokumentai.
- Kaip parduoti dovanotą butą? Dovanoto buto pardavimas yra toks pat, kaip ir kitais atvejais. 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu bus apmokestinamas kainų skirtumas tarp pardavimo kainos ir dovanojimo sutartyje nurodytos turto kainos.
- Kaip parduoti buto dalį? Priklausančią buto dalį parduoti galite bendraturčiui arba neutraliam pirkėjui, jei bendraturtis Jūsų pateiktomis sąlygomis pirkti atsisako. Šiame procese bus reikalingas notaro patvirtintas bendraturčio atsisakymas pirkti Jūsų parduodamą dalį.
- Kaip parduoti paveldėtą butą? Paveldėto turto pardavimas yra toks pat, kaip ir kiti atvejai. Butą galite parduoti iš karto, kai jis tik tampa Jūsų nuosavybe. Jei po paveldėjimo įregistravimo planuojate butą iš karto parduoti, tuomet prieš šią procedūrą reikia atlikti buto vertinimą ir jį pateikti notarui. Jei prieš priimdami paveldėjimą neužsakėte turto vertinimo, tai buto pardavimo metu reikės pasirūpinti retrospektyviniu turto vertinimu. Taip išvengsite brangios klaidos.
- Kaip parduoti butą, pirktą su banko paskola? Šioje situacijoje buto pardavimui bus reikalingas kreditoriaus leidimas parduoti. Paskolos likučio iš anksto padengti nereikia.
Viską daryti pačiam ar kreiptis į NT specialistus?
Jei profesionaliai išmanote NT pardavimo teisinius aspektus, puikiai žinote kaip parduoti butą, kokių dokumentų tam reikia, esate puikus derybininkas bei reklamos specialistas ir turite daug laisvo laiko – tuomet galite būsto pardavimu užsiimti ir pats. Jei nuspręstumėte būstą parduoti savarankiškai, Jums reikės:
- konsultuotis su teisininkais ar notarais dėl reikiamų dokumentų sandoriui bei ieškoti informacijos, kaip tuos dokumentus gauti, kad buto pardavimas įvyktų sklandžiai;
- butą paruošti pardavimui, profesionaliai nufotografuoti;
- nuolat dirbti su būsto skelbimais internete, skaityti ne visada malonius komentarus, atsakinėti į žinutes ir skambučius vakarais ir savaitgaliais;
- patirti neigiamų emocijų derybų metu, kai bus vardinami Jūsų būsto trūkumai;
- patirti nusivylimą po apžiūrų, kada potencialūs pirkėjai dingsta be jokio paaiškinimo ir atgalinio ryšio;
- atlaikyti daugybę brokerių skambučių, kurie kartais pernelyg įkyriai Jums siūlys savo paslaugas;
- profesionaliai pasiruošti preliminarią pirkimo – pardavimo sutartį;
- susiderinti pagrindinės buto pirkimo – pardavimo sutarties detales pas notarą.
Visa tai profesionaliai ir be skaudžių klaidų gali atlikti NT brokeris, o Jums liks tik pasirašyti dokumentus, gauti pinigus už savo turtą ir perduoti raktus naujiems būsto šeimininkams. Todėl jei iš tiesų nesate tikri, ar žinote, kaip parduoti butą ir jus gąsdina visas šis procesas, geriausia tą patikėti specialistams. Renkantis NT pardavimo specialistą reikėtų pasidomėti jo darbu, kokie jo buvusių klientų atsiliepimai apie jo suteiktas paslaugas, kokia reputacija. Tokią informaciją šiais laikas galima susirinkti vos per keletą minučių pasinaudojant internetu.
Kiek kainuoja buto pardavimas su NT brokeriu?
Buto pardavimo proceso kaina priklauso nuo Jūsų situacijos sudėtingumo. Vienų dokumentų / leidimų gavimas yra mokamas, kitų ne. Pagrindinės buto pardavimo kainos sudedamosios dalys yra notaro paslaugos bei nekilnojamojo turto brokerio paslaugos. Notaro paslaugos susideda iš pažymų sandoriui užsakymo, atlygio notarui už patikras – apie 0,045 proc. nuo visos sandorio vertės. Šias išlaidas dažniausiai dengia pirkėjas ir pardavėjas per pusę arba pagal susitarimą kažkuri šalis.
Nekilnojamojo turto pardavimo paslaugos kaina priklauso nuo būsimo sandorio, situacijos sudėtingumo, objekto likvidumo bei Jūsų norimos kainos. Jei visi Jūsų turto dokumentai bus tvarkingi, nereikės atlikti naujų kadastrinių matavimų ar rūpintis dokumentų dublikatų, pažymų bei leidimų parduoti gavimu – mano paslaugų kaina bus palankesnė Jums. Jei bus reikalingas Jūsų atstovavimas pagal įgaliojimą, objekto paruošimas pardavimui, reikalingų dokumentų, pažymų bei leidimų parduoti surinkimas – paslaugų kaina bus šiek tiek aukštesnė. Įprastai buto pardavimo paslaugos kaina svyruoja apie 2 – 4 proc. nuo faktinės pardavimo kainos. Jei objekto vertė neviršija 100 000 Eur ribos, tokiu atveju taikomas fiksuotas paslaugos mokestis, kuris aptariamas kiekvienu atveju individualiai.
NT brokerio paslaugų mokestis yra SĖKMĖS mokestis, taigi ir taikomas yra tik įvykus pardavimui. Nėra dviejų vienodų sandorių, jie visi skirtingi, todėl ir paslaugų kaina kas kartą yra aptariama individualiai.
Ieškote NT brokerio buto pardavimui Vilniuje?
Užpildykite žemiau esančią užklausos formą ir sužinokite sąlygas!
Užklausos forma dėl nekilnojamojo turto pardavimo:
- konsultacija nemokama ir niekuo neįpareigojanti.