Buto pardavimas ir mokesčiai – ką svarbu žinoti?

Buto pardavimas ir mokesčiai – ką svarbu žinoti?

Buto pardavimas ir mokesčiai: apie viską išsamiai

Buto pardavimas – procesas, kurio visi etapai yra svarbūs, todėl norint išvengti brangiai kainuojančių klaidų, reikia žinoti, ką, kada ir kaip daryti, jei norite greitai ir brangiai parduoti savo butą.

Ką svarbu padaryti, kad buto pardavimas būtų sklandus?

Šie veiksmai yra lyg pamatas pardavimo procese:

 • Įsitikinti, kad tikrai galite parduoti butą, kad visi dokumentai yra paruošti būsimam sandoriui. Sekančiame straipsnyje skaitykite plačiau apie tai, kokių dokumentų reikia parduodant butą.
 • Jei butas šiuo metu yra nuomojamas, geriau palaukti, kol gyvenantys žmonės išsikels ir tik tuomet pradėti pardavimo procesą.
 • Nesistengti nuslėpti nuo būsimo pirkėjo informacijos apie natūralų būsto nusidėvėjimą, stengiantis atlikti kosmetinį remontą probleminėse būsto vietose, pvz. paslėpti pelėsį ar užglaistyti defektus sienose. Pirkėjas tai akivaizdžiai matys, o būsto kaina nuo to nepakils ir tai bus terpė nereikalingam ginčui.
 • Nusistatyti realią rinkos kainą.
 • Butą kruopščiai paruošti fotografavimui bei būsimoms apžiūroms, sukurti profesionalius reklaminius skelbimus ir juos kuo plačiau paskleisti.
 • Jei šiuo metu gyvenate užsienyje ar kitame mieste, reikia susirasti patikimą žmogų, kas galės Jūsų butą parodyti potencialiems pirkėjams.
 • Jei esate užsienyje, apsvarstykite grįžimo galimybes dokumentų pasirašymui.

Kaip parduoti butą už gerą kainą per trumpą laikotarpį?

 • Tinkamai paruošti dokumentus. Visų pirma reikėtų tinkamai paruošti visus dokumentus buto pardavimui: jei butas yra įkeistas bankui – reikia gauti banko leidimą butą parduoti, jei turite nepilnamečių vaikų – reikia notaro leidimo butą parduoti, jei namui yra atlikta renovacija – reikia įsitikinti, ar butui nereikia atlikti naujų kadastrinių matavimų, jei butą esate paveldėję – reikėtų pasikonsultuoti dėl galimo GPM mokesčio po pardavimo, jei butas pirktas, bet neišlaikytas 10 metų – taip pat reikėtų pasidomėti galimais mokesčiais po pardavimo. Kai jau būsite tikri, kad visa dokumentacija yra tvarkinga, nusistatykite realią buto kainą.
 • Aktyvūs buto pardavimo veiksmai. Po to reikėtų parduodamą turtą kruopščiai paruošti fotosesijai, profesionaliai nufotografuoti ir paruošti patrauklius reklaminius skelbimus pabrėžiant buto privalumus bei išskirtinumą NT rinkoje, o reklamą nuolat talpinti į populiariausius skelbimų portalus. Toliau seka apžiūros ir darbas su pirkėjais, jų poreikių išsiaiškinimas ir atliepimas į juos bei sugebėjimas greitai užmegzti šiltą ir draugišką kontaktą, kuris padės sklandžiai vesti derybas. Susitarimą su buto pirkėju užtvirtinkite preliminariąja buto pirkimo – pardavimo sutartimi. Tai yra labai atsakingas momentas, nes Jūsų padarytos klaidos ir paliktos spragos gali brangiai kainuoti. Toliau seka pagrindinės pirkimo – pardavimo sutarties pasirašymas pas notarą. Jei Jūsų buto pirkėjas turtą perka nuosavomis lėšomis, tai pinigus gausite iš karto, jei su kredito įstaigos finansavimu – išmokėjimą gausite per 1 mėnesį.

Kiek laiko trunka buto pardavimas?

Buto pardavimo eiga ir jos trukmė priklauso nuo daug veiksnių, ypatingai, nuo Jūsų konkrečios situacijos. Kiekvienas nekilnojamojo turto pardavimas yra kitoks. Pats paprasčiausias buto pardavimo sandoris, kai nereikalingi bendraturčių atsisakymai pirkti, teismo leidimas parduoti dėl nepilnamečių vaikų, kreditoriaus leidimas parduoti, buto vertinimas bankui, grįžimas į Lietuvą iš kitos šalies, kadastrinių matavimų tikslinimas ir pan., užtrunka 2 – 4 savaites. Dar priklauso nuo to, kiek laiko teks laukti pas notarą paskirto sandorio tvirtinimo laiko.

Jei buto pardavimas sudėtingesnis, trukmė gali būti ir keli mėnesiai. Tam, kad sutvarkyti visus reikalingus dokumentus, visur reikalingas laikas.

Svarbus įstatymų pakeitimas nuo 2023 m. sausio 1 d. Jei Jūs turite nepilnamečių vaikų ir šis butas vienintelis šeimos turtas, bus reikalingas notaro leidimas turtą parduoti. Nuo 2023 m. pradžios į teismą dėl leidimo butą parduoti kreiptis nebereikia, šią funkciją perėmė notarai.

Jei Jūsų butas yra pirktas su banko paskola, kuri yra nebaigta išmokėti, bus reikalingas kreditoriaus leidimas parduoti. Jį gausite per 5 darbo dienas. Jei butui reikalingas kadastrinių matavimų tikslinimas dėl perplanavimo ar namui atliktos modernizacijos – užtruksite apie 2 savaites. Jei šiuo metu esate užsienyje ir neturite galimybės grįžti į Lietuvą patys užsiimti buto pardavimu, teks susirasti patikimą atstovą ir jam parašyti įgaliojimą. Įgaliojimo parašymas užsienyje užtrunka apie 2 savaites.

Aptarėme tik keletą situacijų, kurias tenka įveikti parduodant butą. Ir tai tik dokumentų tvarkymas. O kur dar pirkėjo suradimas? Tai irgi užtrunka laiko. Apibendrinant galiu teigti, kad buto pardavimas vidutiniškai užtrunka 2 – 4 mėnesius. Su profesionalaus nekilnojamojo turto brokerio pagalba – greičiau. Nes toks žmogus sugebės kelis klausimus spręsti vienu metu, užbėgti įvykiams už akių, pasinaudoti savo darbo ryšiais ir pas reikiamus specialistus patekti greičiau.

Buto pardavimas ir mokesčiai – kiek teks sumokėti?

Šį klausimą reikėtų išsiaiškinti dar prieš pradedant butą pardavinėti. Standartiškai gautas pelnas už nekilnojamojo turto pardavimą yra apmokestinamas 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu. Pelnas yra skaičiuojamas iš pardavimo metu gautos kainos atimant turto įsigijimo kainą. Pavyzdžiui, butą Jūs įsigijote prieš 1 metus už 80 000 Eurų, o pardavėte už 87 000 Eurų. Taigi kainų skirtumas yra 7 000 Eurų, kuris apmokestinamas 15 proc. GPM. Jei Jums nebus taikomas GPM mokesčio išimtys, turėsite sumokėti 1 050 Eur pelno mokestį į valstybės biudžetą. Gera žinia yra tai, kad GPM mokesčio mokėti nereikia šiais atvejais:

 • jei pelno negavote;
 • jei parduodamą turtą išlaikėte daugiau nei 10 metų;
 • jei šis būstas buvo vienintelė Jūsų gyvenamoji vieta, jame buvote deklaravę gyvenamąją vietą ir per metus laiko nuo jo pardavimo įsigijote kitą būstą, kuriame irgi deklaravote gyvenamąją vietą;
 • jei šis būstas buvo paveldėtas iš pirmos eilės giminaičių (tėvų ar brolių, seserų). Išlaikytas trumpiau nei 10 metų ir jame nebuvote deklaravę gyvenamosios vietos, tačiau pardavimo metu darėte retrospektyvinį vertinimą. O pardavėte pigiau, nei buvo įvertintas retrospektyvinio vertinimo metu;
 • jei butą po įsigijimo remontavote, pagerinote jo būklę ir surinkote visus išlaidų remontui dokumentus. Taip pelną pagrįsite sąnaudomis.

Svarbu! 2023 m. kovo 23 d. Seimui liberalai pateikė siūlymą turto išlaikymo terminą, norint nemokėti GPM, trumpinti nuo 10 iki 5 metų. Tai reiškia, kad priėmus šią įstatymo pataisą nekilnojamo turto pardavimas neišlaikius 10 metų nebebus apmokestintas GPM. Siūlymas į Seimo salę grįš 2023 m. birželį, o išvadą dėl įstatymo pakeitimo teiks Vyriausybė.

Kiti aktualūs klausimai apie buto pardavimą:

Buto pardavimas - kaip parduoti butą su paskola?

Kaip parduoti butą su paskola?

 • Kada galiu butą parduoti? Butą galite parduoti bet kada, kai tik tam yra tinkamai paruošti visi dokumentai.
 • Kaip parduoti dovanotą butą? Dovanoto buto pardavimas yra toks pat, kaip ir kitais atvejais. 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu bus apmokestinamas kainų skirtumas tarp pardavimo kainos ir dovanojimo sutartyje nurodytos turto kainos.
 • Kaip parduoti buto dalį? Priklausančią buto dalį parduoti galite bendraturčiui arba neutraliam pirkėjui, jei bendraturtis Jūsų pateiktomis sąlygomis pirkti atsisako. Šiame procese bus reikalingas notaro patvirtintas bendraturčio atsisakymas pirkti Jūsų parduodamą dalį.
 • Kaip parduoti paveldėtą butą? Paveldėto turto pardavimas yra toks pat, kaip ir kiti atvejai. Butą galite parduoti iš karto, kai jis tik tampa Jūsų nuosavybe. Jei po paveldėjimo įregistravimo planuojate butą iš karto parduoti, tuomet prieš šią procedūrą reikia atlikti buto vertinimą ir jį pateikti notarui. Taip išvengsite brangios klaidos.
 • Kaip parduoti butą, pirktą su banko paskola? Šioje situacijoje buto pardavimui bus reikalingas kreditoriaus leidimas parduoti. Paskolos likučio iš anksto padengti nereikia.

Viską daryti pačiam ar kreiptis į NT specialistus?

Nekilnojamo turto agentūros Panevėžyje

Asta Samulionytė – straipsnio autorė ir nekilnojamo turto brokerė

Jei profesionaliai išmanote NT pardavimo teisinius aspektus, puikiai žinote kaip parduoti butą, kokių dokumentų tam reikia, esate puikus derybininkas bei reklamos specialistas ir turite daug laisvo laiko – tuomet galite būsto pardavimu užsiimti ir pats. Jei nuspręstumėte būstą parduoti savarankiškai, Jums reikės:

 • konsultuotis su teisininkais ar notarais dėl reikiamų dokumentų sandoriui bei ieškoti informacijos, kaip tuos dokumentus gauti, kad buto pardavimas įvyktų sklandžiai;
 • butą paruošti pardavimui, profesionaliai nufotografuoti;
 • nuolat dirbti su būsto skelbimais internete, skaityti ne visada malonius komentarus, atsakinėti į žinutes ir skambučius vakarais ir savaitgaliais;
 • patirti neigiamų emocijų derybų metu, kai bus vardinami Jūsų būsto trūkumai;
 • patirti nusivylimą po apžiūrų, kada potencialūs pirkėjai dingsta be jokio paaiškinimo ir atgalinio ryšio;
 • atlaikyti daugybę brokerių skambučių, kurie kartais pernelyg įkyriai Jums siūlys savo paslaugas;
 • profesionaliai pasiruošti preliminarią pirkimo – pardavimo sutartį;
 • susiderinti pagrindinės buto pirkimo – pardavimo sutarties detales pas notarą.

Visa tai profesionaliai ir be skaudžių klaidų gali atlikti NT brokeris, o Jums liks tik pasirašyti dokumentus, gauti pinigus už savo turtą ir perduoti raktus naujiems būsto šeimininkams. Todėl jei iš tiesų nesate tikri, ar žinote, kaip parduoti butą ir jus gąsdina visas šis procesas, geriausia tą patikėti specialistams.

Ką ir kuo remiantis rinktis: NT agentūrą ar savarankiškai dirbantį brokerį?

"Kaip

Kaip išsirinkti nekilnojamojo turto brokerį?

Gerai dirbantys specialistai dažniausiai dirba savarankiškai arba yra įkūrę savas įmones – jie jau yra sukaupę didelę darbo patirtį bei žinių bagažą. Taip pat turi pastovų klientų srautą, kurių didžioji dalis ateina rekomendacijų keliu, todėl jam nebėra jokio tikslo dirbti NT agentūroje. Reikėtų visada renkantis specialistą pasidomėti jo darbu, kokie jo buvusių klientų atsiliepimai apie jo suteiktas paslaugas, kokia reputacija. Tokią informaciją šiais laikas galima susirinkti vos per keletą minučių pasinaudojant internetu. Taip pat tikėtina, kad savarankiškai dirbantis brokeris tą patį darbą atliks už mažesnį atlygį, kadangi uždarbiu jis jau neprivalo dalintis su niekuo. Tokiu atveju dažniausiai ir PVM mokestis nėra taikomas. Iš bendrovės, teikiančios NT paslaugas, arba NT agentūros gausite lygiai tokias pat paslaugas. Tik atviras klausimas lieka dėl ten dirbančio brokerio darbo patirties ir profesionalumo. Ten dirbantis brokeris dirba prisidengdamas žinomos įmonės vardu. Tikėtina, kad tokių paslaugų kaina bus aukštesnė bei papildomai taikomas PVM mokestis.

Kiek kainuoja buto pardavimas su NT brokeriu?

Buto pardavimo proceso kaina priklauso nuo Jūsų situacijos sudėtingumo. Vienų dokumentų / leidimų gavimas yra mokamas, kitų ne. Pagrindinės buto pardavimo kainos sudedamosios dalys yra notaro paslaugos bei nekilnojamojo turto brokerio paslaugos. Notaro paslaugos susideda iš pažymų sandoriui užsakymo, atlygio notarui už patikras – apie 0,45 proc. nuo visos sandorio vertės. Šias išlaidas dažniausiai dengia pirkėjas ir pardavėjas per pusę arba pagal susitarimą kažkuri šalis.

Nekilnojamojo turto pardavimo kaina priklauso nuo būsimo sandorio, situacijos sudėtingumo, objekto likvidumo bei Jūsų norimos kainos. Jei visi Jūsų turto dokumentai bus tvarkingi, nereikės atlikti naujų kadastrinių matavimų ar rūpintis dokumentų dublikatų, pažymų bei leidimų parduoti gavimu – mano paslaugų kaina bus palankesnė Jums. Jei bus reikalingas Jūsų atstovavimas pagal įgaliojimą, objekto paruošimas pardavimui, reikalingų dokumentų, pažymų bei leidimų parduoti surinkimas – paslaugų kaina bus šiek tiek aukštesnė.

NT brokerio paslaugų mokestis yra SĖKMĖS mokestis, taigi ir taikomas yra tik įvykus pardavimui. Nėra dviejų vienodų sandorių, jie visi skirtingi, todėl ir paslaugų kaina kas kartą yra aptariama individualiai.

Buto pardavimo ABC
Asta Samulionytė
Asta Samulionytė

Esu profesionali nekilnojamojo turto (NT) brokerė, įmonės „NT pardavimų sprendimai“ įkūrėja bei šio tinklaraščio autorė. Šioje srityje dirbu nuo 2016 metų. Per netrumpą darbo patirtį sudariau daugybę sėkmingų NT sandorių, kurių vertė jau viršijo keliasdešimt milijonų eurų. Dirbdami su manimi gausite aukštos kokybės paslaugas bei profesionaliai užbaigtą sandorį.

Ieškote NT brokerio nekilnojamojo turto pardavimui? Sužinokite sąlygas!

Užpildykite užklausos formą ir su Jumis susisieksime per 1 darbo dieną!

* konsultacija nemokama ir niekuo neįpareigojanti.

Užklausos forma dėl nekilnojamojo turto pardavimo:

Kiti mano straipsniai:

Buto pardavimas turint nepilnamečių vaikų. [2023]

Buto pardavimas turint nepilnamečių vaikų [2023] – nėra lengvas procesas, tam reikalingi papildomi dokumentai bei pažymos. Jei parduoti norimas būstas yra Jūsų šeimos vienintelis gyvenamasis turtas, kur galite deklaruoti gyvenamąją vietą, tuomet bus reikalingas notaro leidimas turtą parduoti.

Bankui įkeisto buto pardavimas: ką svarbu žinoti?

Buto pardavimas su paskola – neišvengiamas procesas, kaip esamas būstas nebetenkina. Žinoma, jūs, kaip pardavėjas, esate suinteresuotas atlikti viską kuo sklandžiau bei greičiau – o tam reikia ne tik tinkamos reklamos, bet ir tam tikrų teisinių aspektų sutvarkymo, NT rinkos stebėjimo ir t. t.

Buto pardavimas Lietuvoje, kai Jūs gyvenate užsienyje

Nekilnojamojo turto pardavimas ar pirkimas daugumai žmonių paprastai sukelia didesnį ar mažesnį galvos skausmą, o dar jei esate toli, situacija tikrai gali pasirodyti sudėtinga. Juk namo, buto ar sklypo pardavime dažniausiai iškyla nemažai kliūčių. Būsimam sandoriui reikia surinkti būtinus dokumentus ir pažymas, tad tektų ne vieną kartą grįžti į Lietuvą.

3 kamb. butas Krantinės g. 4, Kupiškyje

33 900 €

3 kamb., 64.26 kv. m.

1 kamb. butas Dainavos g. 10, Panevėžyje

47 500 €

1 kamb., 34.29 kv. m.

1 kamb. butas, Klaipėdos g. 106, Panevėžys

40 900 €

1 kamb., 30 kv. m.

2 kamb. butas Žemdirbių g. 8, Velžio k., Panevėžio r.

42 500 €

2 kamb., 50 kv. m.

Parduodamas butas Panevėžyje, Parko g., 2 kamb., 50.63 kv.m.

55 000 €

2 kamb., 50 kv. m.

Parduodamas butas Klaipėdos g. 99, Panevėžyje, 3 kamb., 2 aukštas

139 000 €

3 kamb., 82 kv. m.

Parduodamas butas J. Basanavičiaus g. 52A, Panevėžys

38 900 €

2 kamb., 45 kv. m.

Parduodamas butas Smėlynės g. 59, Panevėžyje, 2 kamb., 2 aukštas

42 000 €

2 kamb., 48 kv. m.

Rodyti daugiau

Remiantis 61 atsiliepimu

Aura Aksenaviciute
Aura Aksenaviciute

2023-03-13

Google

Astos pagalba labai kokybiska ir konkreti. Visi klausimai buvo atsakyti konkreciai ir aiskiai. Labai malonus ir profesionalus bendravimas. Reckomenduoju 100%.

martin model
martin model

2023-03-01

Google

Excellent service. Professional, competent and trustworthy. I can recommend Asta at any time to anybody who searches for fast and reliable service.

Linas Laskevicius
Linas Laskevicius

2023-02-10

Google

Reaguoja greitai, bendrauja konkrečiai, mėgsta savo darbą.

Regina navadvorskienė
Regina navadvorskienė

2023-02-02

Google

Suteikė labai operatyviai ir informatyviai visą mane dominančią informaciją.

Leokadija Vaitiekaitienė
Leokadija Vaitiekaitienė

2023-01-05

Google

Dėkoju gerb. Astai už profesionalią pagalbą bei malonų bendravimą. Pagarbiai Leokadija

Achte Alautdinovas
Achte Alautdinovas

2022-12-27

Google

Noreciau Astai padėkoti uz greitai ir profesionaliai atliktas paslaugas. Gyvendamas pats uzsienyje ji sutvarkė visus reikalus ir dokumentus. Tikrai 100% rekomenduoju .

Gitana Blackall
Gitana Blackall

2022-11-10

Google

Dziaugiuosi, kad pasirinkau Asta ir jos komanda. Profesionali, rupestinga, ismananti savo darba, padedanti nuo pat pradziu ir iki pat pabaigos su visais jums aktualiais NT klausimais. Aciu, Asta!

Viktorija Jakucionyte
Viktorija Jakucionyte

2022-11-10

Google

Tikrai rekomenduoju Astą. Labai patiko, kad papasakojo apie nuomos rinką, kokios tendencijos, ką ji rekomenduotų. Matosi, kad išmano ir myli savo darbą.

Karolis Pliauskys
Karolis Pliauskys

2022-09-11

Google

Noreciau padekoti Astai uz greitai ir profesionaliai atliktas paslaugas. Gyvendamas uzsienyje kreipiausi i Asta del NT paslaugu. Sioje srityje ji tikrai profesionale. Rekomenduoju tiek uzsienyje tiek Lietuvoje gyvenantiem zmonem, darbas bus tikrai kokybiskai atliktas.

Lina Jurgelionyte
Lina Jurgelionyte

2022-06-14

Google

Dėkinga esu Astai už atliktą darbą, labai kokybiškai, aiškiai, suprantamai ir rūpestingai, malonus bendravimas

Skambinti
Siųsti užklausą
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.